עמוד הבית האוניברסיטה העברית בירושלים
ארגון בוגרי האוניברסיטה
אודותינו

גליון מס' 1


העתיד כבר כאן: הכירו את הסגל הצעיר
(22/10/2015)

 

העתיד כבר כאן: הכירו את הסגל הצעיר

עתידה של האוניברסיטה תלוי במידה רבה בסגל הצעיר של האוניברסיטה המוביל את הלמידה והמחקר למחוזות חדשים וחדשניים. הסגל הצעיר מורכב ממוחות חדים שכבר הספיקו לתרום  למחקר מוביל והפצת ידע בתחומים שונים. בכל ידיעון נכיר לכם מספר חברי סגל צעירים ומבטיחים.

בשנה האקדמית הקרובה יקדיש ארגון הבוגרים את פעילותו ותרומתו לקידום חוקרות וסטודנטיות למען יצירת שינוי במדע ובחברה. בגיליון זה נתמקד בשתי חוקרות מבטיחות. הכירו את ד"ר טלי קליימן מההמחלקה לפסיכולוגיה ואת ד"ר עפרה בני מביה"ס לרוקחות, הפקולטה לרפואה.

 

 

ד"ר טלי קליימן

ד"ר קליימן גדלה בצפון הארץ ועברה לירושלים אחרי שירותה הצבאי. היא בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותקשורת ותואר שני בפסיכולוגיה חברתית  מהאוניברסיטה העברית. לאחר שסיימה את הדוקטורט, גם כן באוניברסיטה העברית, היא החלה  את הפוסט-דוקטורט באוניברסיטת ניו-יורק.

בתחילת שנת 2015 ד"ר קליימן חזרה לאוניברסיטה העברית כחברת הסגל האקדמי במחלקה לפסיכולוגיה.

 

המחקר של ד"ר טלי קליימן

ד"ר קליימן עוסקת בפסיכולוגיה ניסויית ומתעניינת באינטרקציה בין תהליכים קוגניטיביים ומוטיבציוניים בויסות ושליטה עצמית. במחקרה היא שואפת להבין כיצד אנשים שולטים במוטיבציות שלהם, במיוחד כאשר המוטיבציות אינן תואמות זו לזו, כיצד הם מתמודדים עם מצבים בהם הציפיות שלהם שונות מהמציאות, ומדוע לעתים קרובות מדי אנשים לא מצליחים לעמוד ביעדים לטווח הארוך אשר הציבו לעצמם.

אחת מהשאלות המרכזיות בהם המחקר עוסק הוא כיצד לקונפליקטים פנימיים יכולות להיות תוצאות חיוביות.

בניגוד לתיאוריות רבות, קליימן טוענת במחקרה שקונפליקטים פנימיים יכולים להועיל מכיוון שהם מסמנים לאנשים על אפשרויות נוספות בסביבתם, אפשרויות שאחרת ייתכן והיו מפספסים. בשנים האחרונות היא מדגימה כיצד קונפליקטים פנימיים יכולים להועיל בתחומים רבים, הכוללים העלאת הסבירות לקבלת החלטה (בניגוד לדחיית קבלת החלטה), הפחתת ההשפעה של סטריאוטיפים על כושר השיפוט וסיוע בשיקול דעת מדויק יותר בתפיסת אנשים אחרים.

בקצרה, מחקרה של ד"ר קליימן מראה כיצד להיות בקונפליקט יכול להוביל ליתרונות בלתי צפויים בניווט עולמנו.

 

 

ד"ר עפרה בני:

ד"ר בני סיימה את לימודי הדוקטורט בהנדסה ביוטכנולוגית בטכניון במחקר שהתמקד בפיתוח מערכות פולימריות לשחרור תרופות בסרטן מוח מסוג גליומה.

עם סיום הדוקטורט בסוף שנת 2006 החלה עפרה את הפוסט-דוקטורט באוניברסיטת הרווארד ובית-החולים לילדים בבוסטון מסצ'וסטס בהנחייתו של ד"ר יהודה פולקמן, אבי תחום האנגיוגנזה, אשר עסק בהוכחה שגידולים סרטניים תלויים ביצירת כלי דם, ומניעתם יכולה לשמש כאסטרטגיה טיפולית בסרטן.

בשנת 2010 קודמה למשרה אקדמית במחלקה לביולוגיה של כלי דם בהרווארד לאחר שהובילה את הפיתוח של נוסחה חדשה לתרופה אנטי אנגיוגנית המונעת יצירת כלי דם לגידולים סרטניים ובכך גורמת ל"הרעבתם". עבודה זו פורסמה בשער של כתב העת Nature Biotechnology במאמר שהציג את פיתוח התרופה ופעילותה האנטי סרטנית והאנטי גרורתית. כיום המחקר בתרופה ממשיך לצורך קבלת אישורים קליניים עתידיים בסרטן ומחלות אנגיוגניות נוספות.

 

ב-2013 הקימה ד"ר בני את המעבדה ל"ננו-רפואה וחקר הסביבה המיקרוסרטנית" במכון למדעי התרופה, בבי"ס לרוקחות והפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית בירושלים. המעבדה משלבת מחקר ביולוגי בסיסי עם מחקר ביו-הנדסי וביו-רפואי המיועד לפתח טיפולים חדשניים בסרטן.

אחד מנושאי המחקר במעבדה הוא הבנת תהליכים המסייעים לגידולים סרטניים לפתח עמידות לתרופות אנטי סרטניות ואנטי אנגיוגניות. על בסיס מחקר זה מפתחת קבוצת המחקר של ד"ר בני אסטרטגיות טיפוליות חדשניות להפחתת עמידות לטיפולים והעצמת פעילותם לאורך זמן. בנוסף לכך מפתחת המעבדה תרופות אנטי-אנגיוגניות חדשות אשר מסוגלות לפגוע בהזנת הגידולים הסרטניים וחוסמת יצירה של כלי דם ביעילות רבה.

בתחום הביו-הנדסי מעבדתה של דר' בני מובילה מחקר בתחום הננו-רפואה לטיפול ממוקד בסרטן. המעבדה מפתחת שיטות חדשניות מבוססות טכנולוגיות תלת-מימדיות של שבבים מיקרו-פלואידים (מערכת הנדסית של חומרים תחת זרימה) לייצור ננו-חלקיקים פולימריים הנושאים תרופות. בשיטות אלו ניתן לשלוט בצורה טובה על תכונות נשאי התרופות מתוך מטרה להגביר את יעילות כניסת התרופות לגידולי סרטן, ולצורך רפואה מותאמת אישית בה ניתן יהיה להתאים את נשא התרופה הייחודי לחולה.

 

ד"ר בני הופיעה במרכזו של אירוע "בוגרים מובילים למציאות חדשה", ערב חגיגי אשר הוקדש למצוינות האוניברסיטה העברית מאז הקמתה בסימן 90 שנה לפתיחת האוניברסיטה.לוגו האוניברסיטה העברית ICS בניית אתרים