עמוד הבית האוניברסיטה העברית בירושלים
ארגון בוגרי האוניברסיטה
אודותינו

גליון מס' 1


ראיון עם גב' מקסין פסברג, יו"ר ארגון הבוגרים
(22/10/2015)

 

ראיון עם גב' מקסין פסברג, מנכ"לית אינטל ישראל, סגנית נשיא אינטל העולמית ויו"ר ארגון הבוגרים

פסברג סיימה תואר שני בכימיה שימושית באוניברסיטה העברית בירושלים והיא ממנהיגות המשק הישראלי והבינלאומי. בין הישגיה הרבים, פסברג הקימה את תהליך הפולימיד באינטל, פיתחה את Du-Pont כספק והסמיכה את הפולימיד למוצרי "אינטל"– תהליך שנרשם כפטנט.

מקסין קיבלה את פרס התעשייה לשנת 2011 של התאחדות התעשיינים ונבחרה לאחת ממשיאות המשואה בטקס הדלקת המשואות ביום העצמאות התשע"ד (2014).

לכבוד יציאת גליון זה ביקשנו ממנה לענות על מספר שאלות בנוגע לשאיפותיה כיו"ר ארגון הבוגרים, הקשר בין תעשייה לאקדמיה וזכרונות מהתקופה הסטודנטיאלית.

 

כמנהיגה בתעשיית ההייטק, אלו צעדים על האוניברסיטה לקחת על מנת שהתעשייה תהנה מהיצע של בוגרים בעלי מומחיות נדרשת?

בעולם שמשתנה בקצב מסחרר, האוניברסיטה צריכה ללמוד להתאים את תוכניות הלימוד לדרישות המשתנות בזמן אמת.

 

כיצד היית מגדירה את התרומה והייחודיות של תהליכי הלמידה באוניברסיטה העברית להכשרה המקצועית של בוגרי האוניברסיטה?

ייחודיותה של האוניברסיטה באה לידי ביטוי בהכשרה האקדמית המקצועית והייחודית אותה הבוגרים קיבלו כחלק מלימודיהם; החל מההקמה של בית ספר להנדסה באוניברסיטה אשר תאפשר הכשרה של מהנדסים איכותיים בשנים הבאות, ועד ההכשרה המקצועית העתידית לה הבוגרים זוכים במחלקה למתמטיקה ובמכון לחקר המוח. לא רק ההכשרה האקדמאית שהבוגרים מקבלים במחלקות הנ"ל מייחדים את האוניברסיטה העברית, האוניברסיטה גם נענית לתחומים אותם התעשיה דורשת כמו Deep learning, Machine learning IPC:, שהאוניברסיטה הכניסה לתוכניות הלימודים שלה, תחומים אלו נדרשים בתעשיה והאוניברסיטה נענית לדרישה זו.

סטטיסטיקה וניתוח אנילטי הם דוגמה לתחומים נוספים במחלקה למדעי החברה.

 

מה היית ממליצה לבוגר או בוגרת "טריים" שסיימו לאחרונה את התואר ומעוניינים להתקדם בעולם ההייטק?

בעולם הטכנולוגי המורכב בהחלט יש מקום ללימודי המשך. תואר שני בהחלט מספק כלים שנדרשים לבוגר בעולם התעסוקה על מנת להתקדם ותואר שלישי עוד מוסיף על כך ומאפשר לבוגרים לרכוש יכולת ניתוח בעיות מורכבות. על כן, עצתי היא לא למהר לצאת לעולם התעסוקה עם תואר ראשון, אך אם בכל זאת בוחרים לצאת לעולם התעסוקה עם תואר ראשון, חשוב שהבוגרים יהיו פתוחים למשרות שיכולות לעזור להרחיב את בסיס ההתמחות שלהם. כיום אין כמעט הכשרה אוניברסיטאית שתואמות ספציפית את דרישות עולם התעסוקה, הבוגרים צריכים להיות פתוחים להתנסות בתחומים שונים על מנת שיהוו מועמדים טובים. ההכשרה האוניבסיטאית נותנת את הרקע האקדמי אך השילוב עם ההתנסות במגוון תחומים הוא מה שמבדיל בין מועמדים.

 

איזה תפקיד יש לבוגרי האוניברסיטה כלפי תלמידיה, בוגריה והנהלת האוניברסיטה?

לבוגרי האוניברסיטה ישנם מספר תפקידים, קודם כל הם מהווים דוברים של האוניברסיטה וכדוברים של האוניברסיטה יש להם אחריות לעזור לפיתוח הסטודנטים ומצד שני, יש להם גם אחריות לתמוך בהנהלה. התחומים בהם הבוגרים בוחרים להתמקד ולהתמקצע, מהווים משאב נוסף ללמידה עבור הנהלת האוניברסיטה שמבקשת לחקור ולהעמיק באותם תחומים.

 

כיצד לדעתך יוצרים קשר מתמשך עם בוגרי האוניברסיטה לאורך השנים?

כיום יש מגוון רחב מאוד של אמצעי תקשורות, האוניברסיטה צריכה לייצר את מגוון ערוצי התקשורת כאשר כל אחד מהבוגרים ישתמש בכלים המתאימים לו/לה ליצירת הקשר. חלק ממגוון ערוצי התקשורת הזמינים לרשות הבוגרים כוללים: מפגשי בוגרים, עלון לבוגרים וכמובן אתר האוניברסיטה.

 

אלו נושאים חשוב לך לקדם כיו"ר ארגון הבוגרים?

ארגון הבוגרים יחד עם ההנהלה, אחראי להבטיח את הרמה האקדמית של הסטודנטים.

האוניברסיטאות בכללותם בתחרות מול המכללות על סטודנטים, וחשוב לי כיו"ר ארגון הבוגרים, שהמסר על שמירה על רמה אקדמית ביחד עם גיוס סטודנטים איכותיים לא ילך לאיבוד.

אני רואה חשיבות עליונה בשיתוף הבוגרים בבנייה של תוכניות הלימודים ובהקמה של הצרכים המתהווים והמתפתחים של המשק, בדרך זו, על ידי השקעה באיכות תוכניות ההוראה, אנו נצליח לשמר את הרמה האקדמית הגבוהה המאפיינת את האוניברסיטה.

 

איך את מתארת את התקופה בה למדת באוניברסיטה?

אין שום תקופה בחיים שדומה לתקופה הסטודניטאלית. מצד אחד יש חוויה של התפתחות וגדילה בה כל יום לומדים משהו חדש ברמה האקדמית וזה דבר מדהים! מצד שני, מתהווים חברויות מאוד חזקות וגם זה דבר יוצא דופן.

 

האם יש קורס שאת זוכרת במיוחד?

כימיה אי-אורגנית של פרופסור לינה בן דור.

 

כיצד סייעה לך הלמידה באקדמיה להשתלב בתעשייה?

הלימודים האקדמים שלי אפשרו לי לרכוש בסיס של ידע שאפשר לי לעבור את הסף לתוך עולם התעסוקה בכלל ולעולם התעשייה בפרט.

 

כיצד לדעתך תיראה ההשכלה הגבוהה בישראל בעוד כעשרים שנה?

שני דברים, ההשכלה האוניברסיטאית בבסיסה לא צריכה להשתנות ולא תשתנה, זה מקום שבו כל סטודנט לומד ללמוד, לומד לחשוב ומקבל כלים. ככל שאתה לומד תארים יותר מתקדמים, אותם כלים הופכים להיות יותר מתוחכמים. אבל בוא נזכור שגם בית ספר הוא לא מקום שאתה בא לרכשו ידע ספציפי, בשביל זה יש גוגל.

תפקידה של האוניברסיטה, בעוד 20 שנה, הוא לספק את הכלים כיצד להתמודד עם כמות הdata העצום שבהישג יד. נקח למשל את לימודי הרפואה, אני בטוחה שלימודי פיזיולוגיה ואנטומיה יהיו תמיד חלק מתוכנית הלימודים ברפואה, בלי זה תתקשה להיות רופא, אבל מכיוון שהרופא צריך לפעול בסביבה שונה מאוד גם מבחינת כלים אנליטים שיעמוד לרשותו וכמות המידע שתעמוד לרשותו, חלק מהלימדה צריכה להיות כיצד עושים אינטגרציה לכל זה.

 

מילות סיום

ארגון הבוגרים נמצא כרגע בהתהוות ואני בטוחה שהוא יהיה ארגון תוסס וחי במידה ואתם הבוגרים תרגישו שאתם רוצים לקחת בו חלק פעיל. יש לו ערך לכם הבוגרים ולאלו שיבואו אחריכם. האופי של ארגון זה הוא בידם של כולנו לייצר, להשפיע ולעבוד.

אני קוראת לכם גם מעל דפי גיליון זה, ליצור את החיבור איתי כיו"ר הארגון והנהלת האוניברטיסה בכלל, מאחלת לכם ולכולכם שנה טובה ופורייה.לוגו האוניברסיטה העברית ICS בניית אתרים