תכנית סיוע לחוקרים מאוקראינה של האוניברסיטה העברית

25 אפריל, 2022
Hebrew University Ukrainian Scholars Help

Hebrew University Ukrainian Scholars Help
39 חוקרים וסטודנטים מאוקראינה (26 חוקרים ו-13 סטודנטים) התקבלו לתוכנית סיוע חירום אשר הוקמה באוניברסיטה העברית בירושלים. תשעה מהם כבר ממשיכים במחקרם. אחת מהחוקרות היא ד"ר אנסטסיה זינביץ' שהגיעה לישראל עם בעלה.

"כל מה שלקחנו איתנו היו שני מחשבים ניידים ועותק של ספר השירה של בעלי", אמרה ד"ר זינביץ'. לאחר מסע מחריד דרך פולין הגיעו בני הזוג לישראל. "ממש נשפתי לראשונה מזה שבועות כשהמטוס שלנו נחת בישראל, כרעתי ברך כדי לגעת באדמה. אני לא יהודייה – בעלי כן – אני אסירת תודה למדינת ישראל ולאוניברסיטה העברית על כך שקיבלו אותנו”.

ד"ר זינביץ' תמשיך בעבודת המחקר שלה עם פרופסור רן חסין במרכז לחקר הרציונליות. פרופסורים אוקראינים אחרים הצטרפו למחלקות לפסיכולוגיה, סוציולוגיה, היסטוריה, לימודי יהדות, מדעי המחשב וחקלאות באוניברסיטה. בנוסף לחוקרים, מספר סטודנטים לתואר ראשון ימשיכו את לימודיהם בישראל בבית הספר לתלמידי חו"ל ע"ש רוטברג.

האוניברסיטה השיקה את קמפיין סיוע החירום שלה לחוקרים וסטודנטים אוקראינים כדי לאפשר להם להמשיך בלימודים אקדמיים ובמחקרם שהופסקו בגלל המלחמה. הסיוע מספק מינימום של ארבעה חודשים של שכר לימוד וקצבת מחיה. כל חוקר הותאם עם חבר סגל שישמש כמנטור במהלך שהותם.

הצעה דומה הוצעה לסטודנטים אוקראינים לתארים מתקדמים הלומדים כיום לתואר שני ודוקטורט במכונים להשכלה גבוהה באוקראינה. סטודנטים אלה יוכלו להמשיך במסלולם באוניברסיטה העברית.

"העזרה שאנו מציעים היא אמנם צנועה", אמר הנשיא פרופסור אשר כהן. "עם זאת, זה מעודד לראות מוסדות כמו שלנו, הן בישראל והן ברחבי העולם, שהצטרפו כדי לעזור לעם האוקראיני בתקופה זו”.