הפקולטה למדעי הרוח

The Israel Academy for Sciences and Humanities appoints 5 new mbers

חברים חדשים באקדמיה לאומית ישראלית למדעים

26 יוני, 2022


האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים
מצרפת לשורותיה חברים חדשים, חמישה מהם מהאוניברסיטה העברית וביניהם שתי בוגרות ושני בוגרים!

פרופ' שולמית אליצור, החוג לספרות עברית באוניברסיטה העברית בפקולטה למדעי הרוח
פרופ' נעם ניסן, בית הספר למדעי המחשב והנדסה
פרופ' מיכאיל קרייני, הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית
פרופ' רונית ריצ'י, לימודי אסיה באוניברסיטה העברית בהפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטה העברית
פרופ' רוג'ר דויד קורנברג, מהמכון ללימודים מתקדמים במסלול לביולוגיה מולקולרית 

ברכותינו!

הידעת שפרופ' רוג'ר ד' קורנברג ואביו ארת'ור קורנברג הם בין שבעת זוגות ההורים והילדים שזכו בפרס נובל? ארתור קורנברג, 1959, ברפואה ורוג'ר קורנברג, 2006, בכימיה.

Colonel Reut Rettig-Weiss

אל"מ רעות רטיג-וייס תהיה המח"טית הראשונה

22 יוני, 2022


מפקדת חטיבה ראשונה בצה״ל: הרמטכ"ל אביב כוכבי (בוגר האוניברסיטה העברית) העניק דרגת אלוף משנה לרעות רטיג-וייס, מפקדת החטיבה הראשונה בתולדות צה"ל והאישה הראשונה בדרגה זו כקצינה לוחמת בחיל התותחנים. אלוף משנה רטיג-וייס, שהייתה גם האישה הראשונה לפקד על יחידת "רוכב שמיים", תיכנס לתפקידה כמפקדת חטיבת האש של עוצבת ה"בזק" ומפקדת מרכז האש במרכז הלאומי לאימונים ביבשה.

רטיג-וייס בוגרת המכללה לפיקוד ולמטה, בעלת תואר ראשון במדע המדינה והיסטוריה של עם ישראל מהאוניברסיטה העברית בירושלים ותואר שני בדיפלומטיה וביטחון מטעם אוניברסיטת תל אביב.

קרא עוד

צילום: דוברות צה"ל

קראו פחות
Aliza Bin Noun - Head Of Strategy at MFA

עליזה בן-נון - ראשת המערך המדיני

1 יוני, 2022

ועדת המינויים העליונה של משרד החוץ, מינתה את השגרירה עליזה בן-נון לתפקיד ראשת המערך המדיני אסטרטגי במשרד החוץ. בן-נון תהיה האישה הראשונה שתמלא את התפקיד. כיום היא מכהנת כסמנכ״לית אגף אירופה במשרד ובעבר שירתה בתפקיד סמנכ״לית אגף אפריקה, שגרירה בצרפת ובהונגריה וכן ראשת המטה המדיני לשר החוץ.

עליזה בן-נון בוגרת תואר ראשון ביחסים בין-לאומיים ובשפה וספרות צרפתית ותואר שני בלימודי אפריקה, שניהם מהאוניברסיטה העברית בירושלים.
שר החוץ, יאיר לפיד כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "יותר ויותר נשים מובילות בשירות החוץ הישראלי, זו תעודת כבוד למשרד החוץ ולמדינת ישראל". 

קרא עוד

ברכותינו!
צילום: קלוד טרונג-נוק

 

קראו פחות
Tal Freifeld - Interim CEO of KAN

טל פרייפלד, בוגרת העברית, מונתה למ"מ מנכ"ל תאגיד כאן

29 מאי, 2022


סמנכ"לית הטלוויזיה של כאן 11, טל פרייפלד, מונתה לממלאת המקום של מנכ"ל התאגיד. יו"ר המועצה, גיל עומר, כתב לעובדי התאגיד: "אני מבקש להודות לאלדד, בשם מועצת התאגיד ובשמי, על תרומתו והישגיו הרבים של התאגיד תחת הנהגתו. לאלדד יש זכויות רבות ומשמעותיות בהצלחת התאגיד, כמו גם בעצם הקמתו, שהייתה כידוע מסע מפותל ולא קל. כיום ניתן לומר בביטחון, כי הציבור מקבל שרות ותוכן איכותי ומגוון, לעיתים אף פורץ דרך, בהתאם לכוונת המחוקק בחוק השידור הציבורי – וזאת תחת משמרתו של אלדד ויחד איתכם - מנהלות, מנהלים עובדות ועובדי התאגיד בכל הדרגים".

קרא עוד

"מועצת התאגיד בחרה בסמנכ"לית הטלוויזיה, טל פרייפלד, כממלאת מקום המנכ"ל, עד לבחירת מנכ"ל קבוע. לאחר שיחות עם חברות וחברי ההנהלה הבכירה של התאגיד, אין לי ספק כי טל תזכה לשיתוף פעולה מלא מצד ההנהלה ואני משוכנע שגם עובדות ועובדי התאגיד, תעשו ככל הניתן על מנת לוודא שגם בתקופת הביניים תימשך העבודה המעולה".עוד כתב כי "יחד עם ההצלחות המקצועיות, על השידור הציבורי להוות דוגמה ומופת אף בתחום יחסי וסביבת העבודה. טובת השידור הציבורי והתאגיד, היא השיקול היחיד המנחה את המועצה בכל החלטותיה. אני שב ומודה לאלדד על עשייתו הרבה ומאחל לטל ולכולנו הצלחה רבה. בבחירתם ציינו חברי המועצה כי טל, המכהנת כסמנ"לית מזה כ-4 שנים, במהלכן רשם התאגיד הצלחות והישגים רבים בתחום התוכן, הוכיחה עצמה כמנהלת מקצועית ומוכשרת". כזכור, מועצת תאגיד השידור הישראלי הודיעה בחודש אפריל האחרון למנכ"ל התאגיד אלדד קובלנץ על הדחתו מתפקידו. ההודעה מגיעה אחרי תקופה של סכסוך מתמשך בין המועצה למנכ"ל והליך שימוע עליו דווח בכלי התקשורת.

טל פרייפלד היא בוגרת תואר ראשון בסוציולוגיה ואנתרופולוגיה וכלכלה מהאוניברסיטה העברית ותואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטת תל אביב.

למקור >>>
צילום: אוראל כהן

קראו פחות
Israel Prize 2022 Ceremony

פרסי ישראל לבוגרי העברית

8 מאי, 2022


טקס הענקת פרסי ישראל נערך בנוכחות נשיא המדינה יצחק הרצוג, ראש הממשלה נפתלי בנט, שרת החינוך יפעת שאשא ביטון, יו"ר הכנסת מיקי לוי, נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות וראש העיר ירושלים משה ליאון. שרת החינוך אמרה בנאומה בטקס כי "היושבים כאן על הבמה, הישגיהם המפוארים הן עדות לחריצותם ולעמלם, ביטוי לנטיעת ליבם ולסקרונתם". לדבריה, "כל אחת ואחד מכם הוא מופת למצוינות יוצאת דופן ויחד את משקפים את פניה היפים והמגוונים של החברה הישראלית. הנבחרת שאתם מהווים יחד כוללת בתוך ענקי רוח מדע וטכנולוגיה, המוכיחים שאפשר לחלום ולהגשים ולהגיע למצוינות בכל התחומים". 

קרא עוד


פרס ישראל הוא אחד הפרסים היוקרתיים ביותר הניתנים במדינת ישראל. מדי שנה מגישות ועדות השופטים לשר החינוך את המלצתן להענקת הפרס בתחומים שונים ומגוונים בהוויית העשייה והיצירה. השנה, שתי בוגרות ושני בוגרי האוניברסיטה העברית זכו בפרס:

1. פרופ' ימימה בן מנחם נבחרה לכלת פרס ישראל לחקר הפילוסופיה וחקר מדעי הדתות. מנימוקי הוועדה: פרופ' ימימה בן מנחם מהאוניברסיטה העברית היא מההוגות המובילות בארץ ובעולם בפילוסופיה של המדע. מחקריה השונים מגלים פרויקט רחב-היקף שתכליתו להראות כיצד חופש הוא אפשרי בתוך עולם מדעי ובמסגרת השיטה המדעית. ספריה ומאמריה התפרסמו בבמות החשובות ביותר, והיא התארחה במוסדות אקדמיים מובילים בחו"ל".

2. פרופ' רות ברמן נבחרה לכלת פרס ישראל לחקר הבלשנות העברית והכללית. מנימוקי הוועדה: "היא בלשנית בעלת מוניטין בין־לאומיים שהישגיה הבלתי רגילים זכו להכרה גם בארץ וגם מחוצה לה. בעלת תואר דוקטור של כבוד מאוניברסיטת חיפה, וחברת כבוד של האגודה האמריקנית לבלשנות ושל האגודה לרכישת השפה הספרדית. פרופ' ברמן היא מומחית בחקר התחביר והמורפולוגיה של העברית החדשה ומחקריה בתחום זה הציגו בפני בלשנים בעולם את העברית החדשה, ובמיוחד את מערכת הצורות שלה, בהקשר טיפולוגי. בהמשך דרכה היא הפנתה את עיקר מרצה וכישרונה לשאלות של התפתחות השפה במהלך חיי האדם, לרכישת שפת אם וללשון הילדים. בשדה מחקר זה קנתה לה פרופ' ברמן שם עולם, במיוחד בהבנת האיזון בין האוניברסלי לבין הייחודי לכל שפה בהתפתחות יכולת ההפקה של טקסטים נרטיביים. היא העמידה דור של חוקרים ומחקריה, תובנותיה ושיטות העבודה שפיתחה משמשים כיום תשתית למחקרי התפתחות שפה בכל העולם".

3. פרופ' שמעון שמיר נבחר לחתן פרס ישראל בחקר מדעי המזרח הקרוב. מנימוקי הוועדה: "פרופ' שמיר הניח את היסודות האקדמיים לחקר ולימוד ההיסטוריה של המזרח התיכון בן זמננו בישראל. פרסומיו הרבים, ספרים ומאמרים, פרוסים על פני נושאים מגוונים ביותר, החל מההיסטוריה של סוריה העות'מנית במאה ה- 18 וגמור במחקרים על מצרים המודרנית והמחשבה הערבית בת דורנו. לפרופ' שמיר תרומה ייחודית בקידום יחסי ישראל-ערב. הוא הקים את המרכז האקדמי הישראלי בקהיר ומכוני מחקר נוספים. כיהן כשגריר ישראל במצרים ובירדן וקידם את יחסי ישראל עם שכנותיה ".

פרופ' יורם פלטי נבחר לחתן פרס ישראל בתחום היזמות וחדשנות טכנולוגית. מנימוקי הוועדה: "פרופ' יורם פלטי פיתח שיטה פורצת דרך לטיפול חשמלי במספר סוגי סרטן, הטיפול אינו פולשני ובעל רמת סלקטיביות גבוהה. סיפורו האישי מעורר השראה, פריצת דרך זו חייבה חשיבה מחוץ לקופסה, אמונה בדרך וחייבה את פרופ' פלטי להתמודד ולשנות אמונות ותפיסות קיימות בתחום. בימים אלו פועל פרופ' פלטי להרחיב את השימוש בטכנולוגיה לטיפול בסוגים נוספים של מחלת הסרטן".

ברכותינו לזוכות ולזוכים!

צילום: עמוס בן גרשום, דוברות

קראו פחות
Psycho-therapy Treatment for Trauma Patients - Magid

התוכנית להכשרת מטפלים בטראומה בגישה פסיכו-אנליטית

24 אפריל, 2022


אנשי מקצוע מהתחומים הטיפוליים, בוגרי ובוגרות תואר שני, הצטרפו לתוכנית להכשרת מטפלים בנפגעי טראומה!

מטרת התוכנית לחדד את ההבנה ולהעמיק את הידע בנוגע לטיפול בטראומות מסוגים שונים. התוכנית מציעה מגוון קורסים תאורטיים וקליניים וכן סמינרים קליניים בקבוצות קטנות במטרה להתוות קו חשיבה דינמי-אנליטי מגוון ועדכני.

רכזת התוכנית: פרופ' עפרית שפירא-ברמן - עו״ס, פסיכואנליטיקאית מנחה, מרצה בכירה וראשת המסלול לטיפול ישיר בחוג לעבודה סוציאלית באוניברסיטה העברית. 

קרא עוד

התוכנית הינה דו-שנתית ותתקיים לאורך ארבעה סמסטרים בשנת הלימודים תשפ"ג
ימי רביעי  -  בין השעות 14:30-19:30 | רחוב קהילת סלוניקי 7, מכון מגיד ללימודי המשך, תל אביב
* ההרשמה לתוכנית מותנית בראיון קבלה ובהצגת תעודות רלוונטיות

תאריך פתיחת התוכנית: 26/10/2022

לפרטים נוספים: 

*3070
02-5422000
magid@magid.org.il
https://magid.huji.ac.il

קראו פחות
50 Most Influential Women According to Globes Magazine for 2022

50 המשפיעות של גלובס

4 אפריל, 2022

פורסמה רשימת 50 הנשים המשפיעות לשנת 2022 לפי המגזין "גלובס". פרויקט "50 המשפיעות בישראל" מציג את הנשים הבכירות בארץ שפועלן השפיע בשנה האחרונה באופן מהותי על הציבור או על השיח הציבורי. הנשים שנכללו ברשימה הובילו רפורמות מהותיות במשק, ניהלו מוסדות בריאות גדולים במהלך הקורונה וקידמו נושאים מהותיים לחברה הישראלית. במקרים מסוימים - בעיקר ברמת המחקר והרפואה - השפעתן מגיעה אף מעבר לכך, ברמה הגלובלית.

קרא עוד

גליה מאור, מנכ"לית בנק לאומי לשעבר וכיום דירקטורית בשטראוס, חברה בוועדה המייעצת של הפרויקט ובוגרת האוניברסיטה העברית אמרה: "אישה משפיעה היא זו המובילה שינוי, מתווה דרך וגורמת לאנשים לראות דברים אחרת, ולשאוף להתקדם ולממש הישגים גבוהים אף משלה". 

מיכל הלפרין, גם היא בוגרת, חברה בוועדה והממונה לתחרות לשעבר הוסיפה: "מדובר בנשים שמקדישות לפחות חלק מזמנן במחשבה ובעשייה לקידומן של נשים בדרכים שונות".

השנה נכללו ברשימה 13 בוגרות של האוניברסיטה העברית. אנו מברכים כל אחת מהן וגאים להציג אותן בפניכם:

 • פרופ' מונא חורי כסאברי - סגנית נשיא האוניברסיטה העברית לאסטרטגיה ומגוון | הפקולטה לעבודה סוציאלית
 • רות רלבג - מנכ"לית שירותי בריאות כללית | הפקולטה למדעי החברה
 • פרופ' מימי אייזנשטדט, נשיאת האוניברסיטה הפתוחה | הפקולטה למדעי הרוח
 • תמר יסעור, יו"ר ישראכרט | הפקולטה למדעי החברה *
 • האלופה יפעת תומר-ירושלמי, הפרקליטה הצבאית הראשית | הפקולטה למשפטים
 • שירה גרינברג, הכלכלנית הראשית במשרד האוצר | הפקולטה למדעי הטבע
 • סמדר ברבר-צדיק, מנכ"לית הבנק הבינלאומי | הפקולטה למדעי החברה
 • ד"ר אסנת לבציון-קורח, מנהלת המרכז הרפואי שמיר | הפקולטה לרפואה *
 • יפית אטיאס לוי, סמנכ"לית השיווק של קבוצת רמי לוי | בית הספר למנהל עסקים
 • פרופ' סראב אבו רביעה קווידר, סגנית נשיא אוניברסיטת בן גוריון | פוסט-דוק בלימודי מגדר בפקולטה למדעי החברה
 • פרופ' שולמית לבנברג, מייסדת שותפה של "אלף פארמס" וראשת מעבדה תאי הגזע בטכניון | הפקולטה במדעי הטבע
 • ד"ר שולה מולא, פעילה חברתית וחוקרת | הפקולטה למדעי הרוח
 • פרופ' ענבל גושן, חוקרת מוח באוניברסיטה העברית | הפקולטה לרפואה והפקולטה למדעי החברה

לרשימה המלאה >>>

 

* חברות חבר הנאמנים של האוניברסיטה העברית
 

קראו פחות
Prof. Ruth HaCohen

פרופ' רות הכהן - זוכת פרס רוטשילד לשנת 2022

16 פברואר, 2022


ב-1959 יסדה יד הנדיב את פרסי רוטשילד במטרה לתמוך, לעודד ולקדם את המדעים ואת מדעי הרוח בישראל. הפרסים מוענקים כאות הוקרה על פרסומים מקוריים וחשובים בתחומי הידע הבאים: מתמטיקה, מדעי המחשב והנדסה, כימיה ופיסיקה, מדעי החיים, מדעי היהדות, מדעי הרוח והחברה. השנה אחת הזוכות היא פרופ' רות הכהן - חוקרת מוזיקה ותרבות, פרופסור בחוג למוזיקולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים מחזיקת הקתדרה על שם ארתור רובינשטיין ובוגרת האוניברסיטה.

קרא עוד

מנימוקי הוועדה: מחקרה של רות הכהן על "תולדות הצליל" - ובמיוחד ההגדרה של מוזיקה יהודית כ"רעש" על ידי הנוצרים באירופה מודרנית המוקדמת - שינה באופן בלתי הפיך את הדרכים שבהן אנו חושבים ומגיבים למוזיקה. היא הרחיבה את תחום המוזיקה ביחס לתהליכים קוגניטיביים, פוליטיקה, פילוסופיה ואסתטיקה תרבותית הומניסטית רחבת היקף.

ברכותינו!

לשאר הזוכות והזוכים >>>
צילום: הדס פרוש/האוניברסיטה העברית

קראו פחות
Ministry of Culture and Sport - 2021 Literature Prize

פרסי היצירה לסופרים עבריים ע"ש לוי אשכול

14 פברואר, 2022


כמדי שנה מעניק משרד התרבות והספורט את פרסי היצירה לסופרים ומשוררים הכותבים בשפה העברית, כאות הוקרה על פועלם בתחומי הספרות השונים: שירה, סיפורת, מחזה, מסה, ביקורת ועריכה ספרותית. מטרת הפרס, היא הבעה הוקרה והערכה לספרות העברית ועודד מצוינות בכתיבה הספרותית העברית. ועדת השיפוט של פרסי היצירה לסופרים עבריים ע"ש לוי אשכול החליטה להעניק את הפרס ל-14 זוכות וזוכים, ולזוכה אחד בקטגוריה החדשה ליוצרים שורדי שואה. הפרס בשווי כולל של 600,000 ₪ יתחלק באופן שווה בין הזוכים ולכל אחת ואחד יוענק פרס בסך 40,000 ₪.

השנה 6 בוגרות ובוגרי האוניברסיטה העברית זכו בפרס היוקרתי ונימוקי ועדת השיפוט:

קרא עוד

הלה בלום 
בשני ספרי הפרוזה שלה מזמינה הסופרת הילה בלום את קוראיה להתבוננות ספרותית מטלטלת ומפעימה בקשרי משפחה, בחידה הכרוכה תמיד בקיומו של הזולת, גם זה הקרוב ביותר, גם זה אשר הוא עצמך ובשרך – ילדך. בספרה הראשון "הביקור" (2011) טוותה הילה בלום ביד אמן דרמת מתח משפחתית. בספרה השני "איך לאהוב את ביתך"  מתבוננת הסופרת בקשר שבין אם לבת בעוצמה, בהעמקה, באומץ ובחכמה יוצאי דופן. יש בפרוזה של הילה בלום צרוף נדיר של יופי פיוטי, של מבט דק מן הדק בעולמות של רגש ושל תעוזה הניכרת באופן בו היא מנכיחה את האימה ואי הודאות והדאגה הכרוכות בקשרים האנושיים הגרעיניים ביותר.

נורית גרץ
בצד הישגיה כחוקרת רבת מוניטין של הספרות העברית והקולנוע הישראלי פיתחה נורית גרץ ערוץ ייחודי של כתיבה ספרותית הנשענת על בסיס תיעודי. אחרי "אל מה שנמוג" (1997), החותר לשחזור שורשי משפחתה בפולין, פרסמה את "על דעת עצמו" (2008), תיאור רחב של פרקים בחיי בן זוגה, עמוס קינן. ההיכרות האינטימית עם הגיבור מצטרפת למחקר ביוגרפי מדוקדק, לקריאת עומק ביצירתו ולהשלמת פערים פרי הדמיון היוצר. שילובים דומים מתממשים בספרים "ים ביני ובינך" (2015) על דמות האהוב העלום של רחל המשוררת, ו"מה שאבד בזמן" (2020), עדות אינטימית על ידידותה של המחברת עם עמוס עוז. גרץ משחזרת ביד אמן ובתנופה יצירתית פרשיות חיים ומרקמי יחסים בין דמויות הקרובות ללבה, והתוצאה היא מכלול מקורי המאתגר את החלוקות המקובלות בין סוגות הפרוזה.

נעה ידלין 
נעה ידלין היא סופרת מחוננת וברוכת כישרון, המציעה בספריה מבט סאטירי וביקורתי על מוקדי כח שונים של החברה הישראלית. ספריה "חיי מדף" (2010) "בעלת הבית" (2013), "שטוקהולם" (2016) ו"אנשים כמונו" (2019) מזמנים לקורא חוויית קריאה מענגת ו"קלילה" שבאותה שעה עצמה מכוונת חיצים חדים של ביקורת אל הקשרים מגוונים של אורחות חיינו כאן ועכשיו. זו ספרות חכמה ומשוכללת מאוד, שניכר בה קשב דק לשפה ומבט חכם וחודר לעולם הפנימי של היחיד תוך מודעות גדולה להקשרים חברתיים וסוציולוגיים.

יעקב מאיר 
בשני ספרי הפרוזה שלו שראו עד כה מתגלה יעקב מאיר כיוצר מקורי, יחודי חכם ורב קסם. בספר הביכורים שלו "גם ציפור" (2012) תאר מאיר את מסען של דמויות שונות מירושלים לגליל על רקע מלחמת לבנון וסיפור הפינוי מגוש קטיף. בפרוזה עדינה וחכמה מאיר הספר ארועים היסטוריים מאז'ורים מבעד לתנועת הנפש והעלילה הנטווית בין שניים. ברומן "נחמיה" (2019) – פורש מאיר סיפור מסע המתרחש בתקופה סוערת בהיסטוריה היהודית – במזרח אירופה של המאה ה–17 על רקע צמיחת התנועה השבתאית. זהו רומן המהלך בגדולות. יש בו שילוב וירטואוזי של מסורות ספרותיות שונות (הספרות היהודית הקומית בעברית וביידיש, הספרות ההלכתית, ז'אנר סיפורי המסע). ניכרת בו הכרות עמוקה ואינטימית עם עולם הספר היהודי, עם ההיסטוריה של התקופה, ועם נפש האדם. המטען התרבותי העצום עימו מגיע יעקב מאיר אל מעשה היצירה הוא עושר השמור לבעליו לטובתו ובמעשה יצירה גדול משמש לו מצע ליצירה רעננה, מצחיקה, מעוררת מחשבה ועתירת קסם.    

שירה סתיו
שירה סתיו פרסמה שני ספרי שירה: ספר הביכורים "לשון אטית" (2012) ו"שריר הלב" (2019). ספרים אלה מצטרפים לפועלה של סתיו כחוקרת ספרות ("אבא אני כובשת: אבות ובנות בשירה העברית החדשה" ועוד) וכמתרגמת (קרקעית חיינו: קובץ מקיף משירי המשוררת האמריקנית שרון אולדס ועוד). כתיבתה של סתיו בסוגות השונות היא עתירת חכמה ואומץ ויופי. בספר הביכורים שלה סיפרה סתיו בלשונה השירית המאופקת והסוחפת כאחת סיפור חניכה שיש בו סבך ומורכבות של היפרדות ועקירה. בספר שיריה השני שיש בו מעבר מן ה"לשון" (המוזכרת בכותרת הספר הראשון) אל ה"לב" ("שריר הלב" – כותרת הספר) יש מעקב רוטט אחר תנועה של קירבה ומרחק ביחסים אנושיים קרובים.

אלי שמואלי 
אלי שמואלי פרסם עד כה שני ספרים בפרוזה, "אישוליים" (2015) ו"המשורר והחשפנית" (2020), וספר שירים אחד, "האל שהכזיב הוא אתה" (2017). בשלושתם הוא מתברר כמתבונן רגיש וקשוב להמיית היומיום, שמצליח למצוא את הפואטי גם בהישרדות אנושית קשה ושוחקת. בעבודות אפורות, בדירות מתפוררות, בבדידות בלתי פוסקת. לשמואלי יכולת נדירה ללכוד את הפכים הקטנים ביותר בנפש האנושית, בהיכרות של האדם עם עצמו, וביכולת שלו להתנסח מול העולם החיצוני. גם כשהוא לוקח את קוראיו יד ביד בצינורות המחלידים של עולב השיגרה, שמואלי מצליח תמיד למצוא יופי והומור ולרקום מהם ספרות מלאה, אנושית ורב-שכבתית.

לרשימה המלאה של הזוכות והזוכים >>>

ברכותינו!

קראו פחות
Globes 40 Under 40 - 2022

נבחרת המנהיגות המבטיחה של גלובס 2022

31 ינואר, 2022


פורסמו תוצאות פרויקט המנהיגות הצעירה של גלובס - רשימת 40 צעירים מבטיחים עד 40. הגשת המועמדות לפרויקט המנהיגות הצעירה של גלובס הייתה פתוחה לכולן ולכולם. גלובס חרת על דגלו ערכים של ייצוג הולם לכל הקולות והגוונים בחברה. הרשימה כוללת את הגברים והנשים מכל קצוות החברה הישראלית אשר מובילים שינוי בימים מורכבים אלו, את המנהיגות והמנהיגים ששמו עצמם בחזית ההתמודדות העסקית, החברתית, הסביבתית, החינוכית, המדעית והרפואית, את היזמות והיזמים ששינו כיוון ואת אנשי הניהול, החברה, הרגולציה והכלכלה שחושבים ופועלים מחוץ לקופסה. 

השנה נכללו ברשימה 12 בוגרות ובוגרים של האוניברסיטה העברית מתוך יותר מ-2,000 מועמדים ומועמדות. בואו להכיר:

קרא עוד

דבי פרקש אולך - סמנכ"לית בכירה ואקטוארית ראשית, בריאות וחיסכון ארוך טווח, כלל ביטוח ופיננסים
רז הרצברג - מנהלת מוצר ראשית בוויז
מירי שמואלי - 
סמנכ"לית ארגון, תכנון, תקצוב ובקרה במשרד לביטחון הפנים
שירה ברלינר פולג - מ"מ ראש מה"ט ומנהלת תחום תעסוקת חרדים במשרד הכלכלה
קסאיי דמוזה פרנזמן - מנהלת תחום תוכניות חברתיות־כלכליות במטה לשילוב יוצאי אתיופיה במשרד ראש הממשלה
אלעד מלכא - מייסד ומנכ״ל הלובי הציבורי ״האינטרס שלנו״
מוחמד היבי - שותף במחלקה המקצועית של חטיבת הביקורת בדלויט ישראל ומנהל את משרד הפירמה בנצרת
מורן שניידר רוזנבלום - ראשת אשכול חקיקה, הלשכה המשפטית, משרד המשפטים
עינת גמזו לביא - מנהלת יחידת כלכלה ותקציבים בחברת מקורות
אור חרוש - סמנכ"ל ומנהל מטה, קבוצת הפניקס
פיראס קזמוז - משנה למנכ"ל וסמנכ"ל כספים בקינג סטור
סוזן עאוני חסן - משנה למנכ"ל בארגון ג'וינט-תבת

ברכותינו!

לרשימה המלאה >>>

קראו פחות
Hila Blum - Sapir Prize 2021

בוגרת העברית היא זוכת פרס ספיר לשנת 2021

5 ינואר, 2022


פרס ספיר
לספרות של מפעל הפיס לשנת 2021 הוענק להילה בלום על ספרה "איך לאהוב את בתך" שיצא בהוצאת הספרים כנרת זמורה ביתן. הסופרת הזוכה תקבל מענק של 150 אלף שקלים, וכמו כן, ספרה יתורגם וייצא לאור בשפה הערבית ובשפה נוספת לפי בחירתה. 

"איך לאהוב את בתך" של הילה בלום מתאר קשר בין אם ובת לאחר שנים של נתק. בנימוקי השופטים לזכייה, הם כתבו: "בכתיבה מאופקת, מדויקת, רגישה וללא פאתוס, נמסרת בספר נקודת מבט המקוטבת בין מרחק לבין קרבה. פסקותיו ופרקיו הקצרים של הספר הם רבי עוצמה ומציגים מבט רענן ואמיץ באמהות ובקשר בת ואם. הילה בלום מספרת, תוך שימוש במקורות ספרותיים נשיים חזקים, על שושלת נשית, על אהבה ועל מכאוביה ועל סימני הבניה וההרס, שלא ניתן להפריד ביניהם, וכל זאת בכתיבה מזוקקת, מיומנת וחדשנית".

קרא עוד

בלום, ילידת 1969, היא עורכת ספרים שערכה, בין השאר, את ספריהם של אתגר קרת ואשכול נבו. ב-2011 יצא ספרה הראשון, "הביקור". "איך לאהוב איתך בתך" הוא ספרה השני. היא בעלת תואר ראשון בספרות אנגלית מהאוניברסיטה העברית.

פרס ספיר של מפעל הפיס מחולק משנת 2000. רוב חברי ועדת השיפוט של הפרס הם בוגרי האוניברסיטה העברית: פרופ' יוחאי אופנהיימר, ד"ר ענת ויסמן, זהר אלמקייס, ד"ר עמוס נוי וד"ר רעות בן יעקב

ברכותינו!

צילום: שלו שלום

קראו פחות
People of the Year - 2021 - Globes

אנשי השנה של גלובס

29 דצמבר, 2021


פורסמה רשימת אנשי השנה לפי העיתון "גלובס" לשנת 2021. הדירוג נקבע באמצעות סקר שביצע מכון הגל החדש בקרב 600 גברים ונשים וכלל מדגם מייצג של אוכלוסיית ישראל. ברשימה זו נכללו 30 בוגרות ובוגרי האוניברסיטה העברית ואנו גאים בכל אחד ואחת מהם! להלן הרשימה* >>>

קרא עוד


1. פוליטיקה - ראש הממשלה - נפתלי בנט - תואר ראשון במשפטים

2. מגזר ציבורי - מנכ"ל משרד האוצר - רם בלינקוב - תואר ראשון ביחסים בין-לאומיים וכלכלה ותואר שני במנהל עסקים

3. היי-טק - מייסד וויז - אסף רפפורט - תכנית תלפיות (תואר ראשון במדעי מחשב, מתמטיקה ופיזיקה)

4. פרסום, שיווק ותקשורת - מנכ"ל תאגיד השידור כאן - אלדד קובלנץ - תואר ראשון בפסיכולוגיה

5. בריאות, אקדמיה ומחקר - פרויקטור הקורונה - פרופ' סלמאן זרקא - תואר שני בבריאות הציבור ורפואה קהילתית

6. פוליטיקה - יו"ר מפלגת רע"ם - מנסור עבאס - תואר ראשון ברפואת שיניים

7. מגזר ציבורי - הרמטכ"ל - אביב כוכבי - תואר ראשון בפילוסופיה ותכנית רב-תחומית

8. בריאות, אקדמיה ומחקר - מנכ"לית קופת חולים כללית - רות רלבג - תואר ראשון בכלכלה ומנהל עסקים ותואר שני במדיניות ציבורית

9. כלכלה והמגזר העסקי - מנכ"ל בנק מזרחי-טפחות - משה לארי - תואר ראשון בכלכלה וחשבונאות

10. משפט - ראשת הרכב השופטים במשפט נתניהו - רבקה פרידמן-פלדמן - תואר ראשון במשפטים

11. פוליטיקה - שר האוצר - אביגדור ליברמן - תואר ראשון ביחסים בין-לאומיים ולימודים רוסיים וסלאביים

12. תרבות וספורט - מפיק קולנוע - משה אדרי - תואר ראשון בהיסטוריה

13. כלכלה והמגזר העסקי - מנכ"ל הפניקס חברה לביטוח - אייל בן-סימון - תואר ראשון בכלכלה וחשבונאות ותואר שני במנהל עסקים עם התמחות במימון ובנקאות

14. בריאות, אקדמיה ומחקר - מייסד אוניברסיטת רייכמן - אוריאל רייכמן - תואר ראשון במשפטים

15. המגזר הציבורי - מנכ"לית משרד הסביבה - גלית כהן - תואר ראשון בלימודי האסלאם והמזרח התיכון וגאוגרפיה ותואר שני בגאוגרפיה עם התמחות בלימודים עירוניים ואזוריים

16. המגזר הציבורי - מנכ"לית משרד החדשנות, המדע והטכנולוגיה - הילה חדד-חמלניק - תואר שני במדיניות ציבורית - צוערים לשירות המדינה

17. המגזר הציבורי - מנכ"לית משרד לשיתוף פעולה אזורי - רוני אלון - תואר ראשון בתכנית משולבת: פילוסופיה, כלכלה ומדע המדינה

18. המגזר הציבורי - מנכ"לית משרד התחבורה - מיכל פרנק - תואר ראשון במשפטים ותואר שני במנהל עסקים עם התמחות בשיווק

19. המגזר הציבורי - מנכ"לית משרד התפוצות - ציונה קניג-יאיר - תואר ראשון במשפטים

20. המגזר הציבורי - מנכ"לית משרד הרווחה - סיגל מורן - תואר שני במדיניות ציבורית - תכנית מנהלים

21. היי-טק - שרת החדשנות, המדע והטכנולוגיה - אורית פרקש-הכהן - תואר ראשון במשפטים

22. פוליטיקה - נשיא המדינה לשעבר - רובי ריבלין - תואר ראשון במשפטים

23. המגזר הציבורי - ראש אגף התקציבים במשרד האוצר - יוגב גרדוס - תואר ראשון בכלכלה וחשבונאות ותואר שני במנהל עסקים עם התמחות במימון ובנקאות

24. משפט -  נשיאת בית המשפט העליון בדימוס - מרים נאור - תואר ראשון במשפטים

25. המגזר הציבורי - ראש עיריית אום אל-פחם - סמיר מחאמיד - תואר ראשון ושני באגרואקולוגיה ובריאות הצמח ודוקטורט בגנטיקה והשבחה

26. המגזר הציבורי - ראש הרשות לפיתוח כלכלי במגזר הערבי - חסאן טואפרה - תואר ראשון בכלכלה וחשבונאות ותואר שני במנהל עסקים עם התמחות במימון ובנקאות

27. כלכלה והמגזר העסקי - קבוצת רודב - אבי גבאי - תואר ראשון בכלכלה ותואר שני במנהל עסקים עם התמחות במימון ובנקאות

28. תרבות וספורט - מנכ"ל תיאטרון הבימה - נעם סמל - תואר ראשון במשפטים

29. המגזר הציבורי - נציבת בתי הסוהר - קטי פרי - תואר ראשון בהיסטוריה ולימודי האסלאם ותואר שני בלימודי האסלאם

30. משפט - היועצת משפטית של הכנסת - שגית אפיק - תואר ראשון ושני במשפטים

ברכותינו לכל הבוגרות והבוגרים!

לרשימה המלאה >>>

* מצוינים תארים מהאוניברסיטה העברית בלבד

קראו פחות
Conflict Resolution Course - Special Discount

קורס גישור: מיומנויות לניהול ויישוב קונפליקטים

28 נובמבר, 2021


המחלקה להשתלמויות ולפיתוח מקצועי של בית הספר לחינוך באוניברסיטה העברית בירושלים, בשיתוף קבוצת "גושרים", שמחים להציג את קורס גישור: מיומנויות לניהול ויישוב קונפליקטים. תכני הקורס עומדים באמות המידה של ועדת גדות. הקורס מעניק לבוגריו תעודת מגשר. הקורס יתקיים בבית הספר לחינוך באוניברסיטה העברית בירושלים (קמפוס הר הצופים) ובמידת הצורך יועבר לפורמט מקוון.

הקורס יעסוק ברכישת מיומנויות לניהול תהליך גישור, כדרך ליישוב סכסוכים וניהול ממשקי עבודה בדרך של דיאלוג ושיתופי פעולה. כן, יעסוק בפיתוח מיומנויות לניהול משא ומתן והתמודדות עם שיחות קשות, תוך הקניית כלים וטכניקות להתמודדות עם קונפליקטים בחיי היומיום.

קרא עוד

הקורס המרתק מיועד לאנשים המבקשים לרכוש כלים וטכניקות יישומיים למניעה, ניהול והתמודדות עם קונפליקטים וכן, לניהול אפקטיבי של ממשקי עבודה ומשאיים ומתנים. בנוסף, הקורס מיועד לבעלי תפקידים שונים, העובדים עם אנשים, מקבלי החלטות, לקוחות וספקים, אנשי חינוך והוראה, מנהלים, יועצים חינוכיים, עו"ס, מדריכים, מטפלים, אנשים העוסקים בתחומי חברה וקהילה, חינוך בלתי פורמלי ועוד.

הקורס יכשיר מגשרים מקצועיים!

היקף הקורס: 60 ש"א, אחת לשבוע (12 מפגשים בני 5 ש"א).
בוגרי העברית זכאים להנחת חנוכה מיוחד של 300 ש"ח (פטור מדמי רישום). 
עלות הקורס (במחיר ייחודי): 2,700 ש"ח בלבד!

* הכרה לגמול השתלמות, פיתוח מקצועי ב"אופק חדש" וכן מימון קרנות ההשתלמות - ע"פ נהלי משרד החינוך *

הקורס מתחיל מיד אחרי חנוכה ב-07/12/2021 - מהרו להירשם!

נשמח לעמוד לרשותכם למענה על שאלות ולהרשמה!

טלפונים במזכירות המחלקה: 02-5880128 / 02-5882036

דואר אלקטרוני: talh@savion.huji.ac.il

אתר >>>

 

קראו פחות
Chess Olympics on Rhodes

הישג היסטורי לחברי הנבחרת הישראלית בשחמט

17 נובמבר, 2021

 

מרכז הלמידה לעיוור בדיקנט הסטודנטים של האוניברסיטה העברית, באמצעות "קרן ראות ורעות" המנוהלת במסגרת המרכז ועמותת על"ה, סייע לנבחרת ישראל בשחמט לעיוורים בנסיעתה להתחרות באולימפיאדה הבינלאומית לשחמט לעיוורים שהתקיימה ברודוס.

יצאתה של הנבחרת הישראלית לאולימפיאדה הבין-לאומית לשחמט לעיוורים ברודוס, יוון, אורגנה על-ידי עמותת השחמטאים העיוורים ולקויי הראייה בישראל. במסגרתה, יצאו ארבעה מתחרים: ראש המשלחת, אריק קלינר (בוגר תואר ראשון בהיסטוריה ותואר שני ביהדות זמננו באוניברסיטה עברית), מישל כנפו, איתי דיין ועדי אקמן.

בתחרות הקבוצתית זכתה הנבחרת במקום 17 המכובד ואילו בתחרות האישית זכה מר עדי אקמן במדליית זהב. מדובר בהישג היסטורי של נציג ישראלי. המשלחת הישראלית זכתה לתגובות חמות על הישגה הנכבד.

קרא עוד

מרכז הלמידה לעיוור, עמותת על"ה וקרן ראות ורעות רואים חשיבות רבה בתמיכה בפיתוח וקידום משחק השחמט בקרב אוכלוסיית העיוורים בישראל בפרט, ואמצעי לשילובם בחברה הסובבת וכלי להסרת חסמים ודעות קדומות בכלל.

"זוהי ההזדמנות להגיד תודה ענקית על התמיכה הכספית הנדיבה אשר בזכותה התאפשרה הוצאת המשלחת לאולימפיאדה ביוון. שמחתי לראות כי קרנות אלה אשר פועלות ביום-יום לשיפור החינוך וההשכלה בקרב העיוורים התחברו לחזונה של עמותת השחמטאים העיוורים ולקויי הראייה בישראל שרואה בפיתוח משחק השחמט בקרב אוכלוסיית העיוורים אמצעי לשילובם בציבור הרחב", כתב אריק קלינר, יו״ר עמותת השחמטאים העיוורים ולקויי הראייה בישראל.

מטעם הקרנות סיכמו כי "יודגש שללא עזרתנו והתמיכה השוטפת מאתנו, המשלחת לא הייתה יכולה להשתתף בתחרות ולייצג את ישראל. בדעתנו להמשיך לתמוך בה בעתיד".

 

קראו פחות
Roi Avishay - Schroders Research

90% מהמוסדיים מתכוונים להגדיל את חשיפתם להשקעות אלטרנטיביות

27 אוקטובר, 2021

המחקר השנתי של חברת ניהול הנכסים הבריטית שרודרס של הגופים המוסדיים הושק בראשונה ב–2017 וכולל 750 משקיעים המנהלים נכסים בהיקף של 26.8 טריליון דולר ומשתרעים על פני 26 אזורים. המחקר מצא כי 90% מהמשקיעים מתכוונים להגדיל בשנה הקרובה את ההקצאות שלהם למחלקות הנכסים החלופיים שלהם. 80% מהמשקיעים המוסדיים אמרו כי הצורך לגוון את פורטפוליו הנכסים שלהם הוא זה שהניע אותם להקצות כסף לנכסים פרטיים, לעומת 78% לפני שנה ו–73% מאלה שנסקרו ב–2019.

קרא עוד

"החשיבות הגוברת של השקעה בנכסים פרטיים הודגשה עוד יותר בידי 47% מהמשקיעים, שציינו כי ימשיכו לגוון עם השקעות בשווקים אלטרנטיביים ופרטיים, בין השאר, כתוצאה מההשפעה הכלכלית והפיננסית של מגפת הקורונה. מדובר בשיעור כמעט כפול מהמשקיעים שהשיבו כך בשנה שעברה", ציינו בשרודרס. השקעות אלטרנטיביות הן שם כולל לאפיק השקעה ללא מתאם לבורסות, וכולל קרנות גידור, קרנות השקעה פרטיות, קרנות חוב, השקעה בקריפטו והשקעה בנדל"ן. 

עוד עולה מהמחקר כי לפי כשליש מהמשקיעים, השפעת הקורונה הגדילה את חשיבות משקלן של השקעות חברתיות (ESG). 54% ציינו כי אסטרטגיית ESG, שאחד מעקרונותיה הוא תועלת לכל בעלי העניין בתהליך השקעה, היא האטרקטיבית ביותר עבורם. כשבחנו בשרודרס לאילו נכסים פרטיים יופנו הכספים, עלתה התמונה הבאה: 37% ציינו כי הם ישקיעו בקרנות השקעה פרטיות, 32% ישקיעו בקרנות המתמחות בתשתיות, 29% בהשקעות אימפקט (השקעות חברתיות), 29% בחוב פרטי, 21% בנדל"ן, 18% בחוב של חברות תשתית, 13% בחוב של חברות נדל"ן, 11% בחקלאות ו–10% בביטוח לתחומיו השונים.

בבחינת החלוקה הגיאוגרפית עולה כי המשקיעים באסיה־פסיפיק ובצפון אמריקה נתנו עדיפות לקרנות השקעה אלטרנטיביות, ורוב המשקיעים באירופה חיפשו להגדיל את ההקצאות שלהם לקרנות תשתיות. באמריקה הלטינית החוב הפרטי של תאגידים היה סוג הנכסים הבולט. החששות מדמי ניהול גבוהים מדי, חוסר שקיפות והערכות שווי גבוהות היו המכשולים העיקריים שהמשקיעים הצביעו עליהם בכל הנוגע להשקעה בנכסים פרטיים. עם זאת, כשנשאלו המשקיעים המוסדיים על הסיכונים העיקריים באפיק זה, רק 42% מהמשיבים חששו מחוסר הנזילות ו–35% מהמהמורכבות של סוג הנכסים

לדברי רועי אבישי, מנהל הפעילות של שרודרס בישראל ובוגר תואר ראשון בסוציולוגיה ומדע המדינה מהאוניברסיטה העברית, "המגמה המתוארת במחקר מאפיינת גם את השוק הישראלי. בעשר השנים האחרונות אנחנו רואים תנועה בקרב הגופים המוסדיים לכיוון של השקעות באפיקים אלטרנטיביים כגון חברות פרטיות, טכנולוגיות, נדל"ן ותשתיות. אסטרטגיית ההשקעה הזאת מאפשרת פיזור סיכונים, הורדת המתאם בין השווקים הציבוריים לפרטיים, וגיוון מקורות התשואה העתידית".

גם גאורג וונדרלין, מנהל נכסים פרטיים גלובליים בשרודרס, התייחס למחקר ואמר: "הנכסים האלטרנטיביים ממשיכים לקחת חלק גדול יותר מהפורטפוליו של התיקים המוסדיים. מה שמעודד הוא הופעתם של סימנים המעידים על רב-גוניות בתוך השווקים האלטרנטיביים. ההזדמנות היא לא רק בגיוון בין השקעות ציבוריות ופרטיות, אלא גם בגיוון בתוך הנכסים האלטרנטיביים. השווקים האלטרנטיביים הם שונים מאוד. הם מציעים לא רק מגוון רחב יותר של סיכונים, כגון הנחות מורכבות או פרמיית נזילות — אלא גם מספר עצום של פתרונות השקעה ממוקדים בנכסים פרטיים, בהתאם להעדפות של המשקיעים".

למקור >>>

קראו פחות