הפקולטה למדעי הרוח

Canaanite God Sceptre

מטה אלוהי נחשף במקדש כנעני

יוני 23, 2020

 

בחפירה שבוצעה על ידי פרופ' יוסי גרפינקל (בוגר שלושה תארים בארכיאולוגיה וגיאוגרפיה, ודוקטורט בארכיאולוגיה מהעברית) וצוותו מהמכון לארכאולוגיה באוניברסיטה העברית במקדש כנעני בתל לכיש נמצא חפץ בעל חשיבות דתית עצומה, שהיה מוחזק בידו של פסל האל שניצב בקודש הקודשים במקדש. המחקר הארכאולוגי הוביל לפרסום מדעי בכתב העת 'Antiquity'.

The Wall Of Geghis Khan

מחקר ארכיאולוגי חדש של העברית

יוני 9, 2020


חוקרים מהאוניברסיטה העברית מיפו לראשונה את "החומה של ג'ינגס חאן" בצפון מונגוליה, וגילו כי בניגוד להנחה הרווחת, היא לא נבנתה למטרות צבאיות, אלא לעצירת מהגרים.  החומה הגדולה של סין היא אתר מוכר ורב עוצמה מבחינה בינלאומית, אך למעשה, למרות הדעה הרווחת, מדובר במספר רב של חומות שנבנו בתקופות שונות לאורך כ-2,000 שנים, ולא רק בחומה אחת ויחידה. אחד המקטעים הפחות מוכרים של החומה נבנה במהלך ימי הביניים, בין המאות ה-11 וה-13, והוא משתרע על פני יותר מ-3,500 קילומטרים. עם זאת, חלק זה אינו מתועד במקורות ההיסטוריים. מה גם שחלקים גדולים ממנו מגיעים אל מעמקי הערבה המונגולית. אחד המקטעים, שאורכו כ-750 ק"מ, וממוקם באזור נידח בגבול בין מונגוליה, רוסיה וסין, מוכר בשמו העממי בתור "החומה של ג'ינגס חאן". לכתבה המלאה >>>

Canaanites Genetic Research

מחקר גנטי ראשון מסוגו בהובלת בוגרי העברית

יוני 7, 2020

מחקר חדש שפורסם בכתב העת Cell בהובלתם של פרופ' לירן כרמל, ד"ר לילי אגרנט-תמיר, ד"ר שי כרמי, פרופ' בני יקיר ושמאם ולדמן מהאוניברסיטה העברית, וכן חוקרים נוספים מהארץ ומהעולם, מציג ניתוח מפורט של הגנטיקה של אוכלוסיית הכנענים, המתבסס על דגימות של דנ"א קדום מעשרות פרטים שנאספו מאתרים ארכיאולוגים שונים באזור. בצוות המחקר היו שותפים גם פרופ' דיוויד רייך מאוניברסיטת הרווארד, פרופ' ישראל פינקלשטיין מאוניברסיטת תל אביב, פרופ' רון פנחסי מאוניברסיטת וינה וחוקרים נוספים.

לפי ממצאי המחקר, הכנענים היו תערובת של שתי אוכלוסיות; אנשים שיישבו את האזור בזמנים קדומים עוד יותר ואנשים שהיגרו לארץ כנען מאיזורים שהיום נכללים בשטחי איראן והקווקז. לכתבה המלאה >>>

Zvika Birman - Exon Israel CEO

מנכ"ל אקסון ישראל – בוגר העברית

אפריל 22, 2020

צביקה בירמן מונה לתפקיד מנכ"ל חברת אקסון ישראל. בירמן, בכיר בעולמות הגנת הסייבר והגנת המולדת. בימים אלה, בירמן אמון על הקמת הסניף הישראלי של אקסון ועל בניית מערך המכירות, השיווק וההפצה. אקסון נוסדה ב-1993 בשם "טייזר אינטרנשיונל" ועיקר פועלה הוא פיתוח טכנולוגיות ואמצעים שאינם קטלניים לגופי אכיפת החוק ולשוק האזרחי. מוצר הדגל העיקרי שלה היה במשך שנים רבות אקדח הטייזר. ב-2017 החברה שינתה את פניה, מיתגה את עצמה מחדש כחברת טכנולוגיה והחליפה את שמה לאקסון. החברה הוציאה קווי מוצרים חדשים לטובת הפיכת העבודה של כוחות המשטרה ואכיפת החוק לחכמה, בטוחה ושקופה יותר. שווי השוק שלה עומד כיום על 4.6 מיליארד דולר.

Dr Shirley Hershko - ADHD Research

מחקר חדש של ד"ר שירלי הרשקו

פברואר 5, 2020

 

המחקר, שפורסם בכתב העת "Journal of Attention Disorders", נוהל על ידי ד"ר שירלי הרשקו, מומחית ללקויות למידה ומנהלת המרכז לאבחון ותמיכה בסטודנט בפקולטה לחקלאות מזון וסביבה שבאוניברסיטה העברית, בשיתוף עם חוקרים נוספים מהאוניברסיטה - ד"ר יהודה פולק מהחוג לחינוך, פרופ' עדינה מאיר מבית הספר לריפוי בעיסוק, ד"ר אנה ארוניס ופרופ' איל ארט מהפקולטה לחקלאות; יחד עם פרופ' סמואל קורטז מאוניברסיטת סאות'המפטון שבבריטניה.

Founders of Loom Systems

ServiceNow רוכשת את Loom Systems

ינואר 30, 2020

Loom Systems הוקמה ב-2015 בידי גבי מנחם (מנכ"ל), דרור מן (סגן נשיא למוצרים ובוגר העברית) ורוני ליהמן, הטכנולוג הבכיר של החברה. החברה מתמקדת בניתוח אוטומטי של מידע קיים במערכות המידע הארגוניות כדי לחזות תקלות במערכות התוכנה הארגונית לפני שלקוחות נתקלים בהן ומציעה סדר פעולות על מנת לפתור אותן. המערכת של החברה מתבססת על טכנולוגיה של בינה מלאכותית עם מנגנוני למידה עצמאיים כך שאינה דורשת זמן לימוד מהמפעיל ומאפשרת הטמעה קצרה אצל לקוחות גדולים. החברה מעסיקה כיום 35 עובדים וגייסה עד היום 16 מיליון דולר מ-Flint Capital, JVP, Meron Capital ו-Global Brain. מנכל"ית של Meron Capital, לירון עזריאלנט, גם היא בוגרת האוניברסיטה העברית.

לוגו של פרס רוטשילד

שלושה מתוך חמשת זוכי פרס רוטשילד - בוגרי העברית

ינואר 19, 2020

 

שלושה בוגרים של האוניברסיטה העברית זכו בפרס רוטשילד היוקרתי לשנת 2020. 

  • פרופ' חנה מרגלית מהפקולטה לרפואה, היא כלת פרס במדעי החיים. חנה היא מהחוקרים המובילים בעולם בתחום הביואינפורמטיקה, והיא עוסקת במחקר שמשלב ביואינפורמטיקה, ביולוגיה חישובית וחקר מערכות ביולוגיות.
  • פרופ' גי סטרומזה, מהפקולטה למדעי הרוח (החוג לחקר הדתות) עוסק בחקר הדינמיקה של מפגש הדתות באימפריה הרומית ובשלהי העת העתיקה. הוא מומחה בעל שם עולמי בחקר הנצרות הקדומה ובאפיון השפעתה של היהדות על התפתחות הדתות החדשות, ובכללן הנצרות והאסלאם.
  • פרופ' מיכל אירני, ממכון ויצמן למדע, היא כלת הפרס בתחום המדעים. מיכל מתמקדת בחקר הבינה המלאכותית.
Faculty of Humanities ranked 67

הפקולטה למדעי הרוח מדורגת במקום ה-67 בעולם!

אוקטובר 6, 2019

על פי הדירוג היוקרתי - Times Higher Education, בתחום מדעי הרוח והאמנויות מדורגת האוניברסיטה העברית בירושלים במקום הראשון בישראל וה-67 בעולם. זינוק מרשים של 14 מקומות לעומת השנה שעברה כשדורגה האוניברסיטה במקום ה-81.

בדירוג Times Higher Education נכללות כ-500 אוניברסיטאות מובילות במדעי הרוח והאמנויות הנבחנות בחמישה נושאים: מחקר, הוראה, ציטוטים של מאמרים, הכנסות חיצוניות ובינלאומיות. הנושאים האקדמיים הנכללים בדירוג זה הם אמנות, שפות, היסטוריה, דתות, אדריכלות וארכיאולוגיה.

Asia Studies - 50 years

50 שנה לחוג ללימודי אסיה של האוניברסיטה העברית

יוני 19, 2019

ב-22.05 התקיים אירוע חגיגי לציון 50 שנה לחוג ללימודי אסיה של האוניברסיטה העברית. האירוע היה מרגש: לראות תלמידים משנים קודמות יחד עם תלמידי החוג, כמו גם מורים משנים קודמות היה מיוחד. האווירה הייתה מחשמלת והזכירה לנו עד כמה החוג שלנו הוא משפחתי וקרוב - למרות היותו אחד הגדולים במדעי הרוח.

בתכנית עצמה: ברכות של ראשת החוג, ד"ר אורנה נפתלי, דברים ברכה של מזכירת החוג המיתולוגית, גב' רחל גנני. טד טוקס של מרצי החוג והופעה חיה של להקת רוקברי סיסטר בהנהגתה של בוגרת החוג רינה שוגל.

Prof Amnon Ben Tor

פרס ישראל בגיאוגרפיה, חקר ארץ ישראל והארכיאולוגיה לבוגר העברית

מרץ 28, 2019

פרופסור אמנון בן תור הוא חתן פרס ישראל בגיאוגרפיה, חקר ארץ ישראל והארכיאולוגיה לשנת תשע"ט, הודיע שר החינוך נפתלי בנט. בן תור, יליד ירושלים, החל את לימודיו באוניברסיטה העברית בחוגים ארכיאולוגיה והיסטוריה של עם ישראל.

Professor Aharon Maman

חתן פרס ישראל לשנת תשע"ט - בוגר העברית

מרץ 25, 2019

ברכות לפרופסור אמריטוס אהרון ממן, סגן נשיא האקדמיה ללשון העברית – חתן פרס ישראל לתשע"ט בתחום חקר לשונות היהודים וחקר התרבות העממית. פרופסור אהרון ממן הוא חוקר את הלשון העברית והמחשבה הדקדוקית של חכמי הלשון הרבנים והקראים במאות ה-13-10 ומְאַתֵּר בגניזה חיבורים אבודים בתחום זה; חוקר חומרים מגניזת קהיר בערבית היהודית של ימי הביניים וכן פרקים מהתרבות המוגרבית היהודית בעת החדשה, לרבות מסורות הקריאה במקרא ובטקסטים קלסיים אחרים.

Uzi Itzhaki

בוגר העברית מונה ליו״ר חברת נמלי ישראל

מרץ 14, 2019

שרי התחבורה והאוצר אישרו את מינויו של עוזי יצחקי לתפקיד יו״ר דירקטוריון חברת נמלי ישראל. יצחקי שימש כמנכ״ל משרד התחבורה ולפני כן מליא שורה של תפקידים מקצועיים במשרד. יצחקי החליף בתפקיד את רם בלינקוב אשר שימש כיו״ר חנ״י החל מנובמבר 2013 ופרש מתפקידו בסוף חודש פברואר האחרון.