הפקולטה למשפטים

50 Most Influential Women According to Globes Magazine for 2022

50 המשפיעות של גלובס

4 אפריל, 2022

פורסמה רשימת 50 הנשים המשפיעות לשנת 2022 לפי המגזין "גלובס". פרויקט "50 המשפיעות בישראל" מציג את הנשים הבכירות בארץ שפועלן השפיע בשנה האחרונה באופן מהותי על הציבור או על השיח הציבורי. הנשים שנכללו ברשימה הובילו רפורמות מהותיות במשק, ניהלו מוסדות בריאות גדולים במהלך הקורונה וקידמו נושאים מהותיים לחברה הישראלית. במקרים מסוימים - בעיקר ברמת המחקר והרפואה - השפעתן מגיעה אף מעבר לכך, ברמה הגלובלית.

Belkin Vision - Treating Glaucoma

הסטארט-אפ הישראלי לטיפול בגלאוקומה

31 ינואר, 2022


גלאוקומה – המחלה שגורמת לאנשים לאבד את הראייה שלהם בהדרגה ולא מורגשת על ידי החולים עד שלא נהיה מאוחר מדי. המחלה הכרונית מובילה לעיוורון בלתי הפיך, ומשפיעה על בני 40+ בכל העולם. הטיפול נעשה בטיפות (שלרוב אנשים שוכחים) או ניתוח עיניים יקר מאוד שרק מספר קטן של רופאים המתמחים בתחום מסוגלים לבצע. בחברת בלקין ויז'ן, שנוסדה על ידי ד"ר מיכאל בלקין (בוגר האוניברסיטה העברית), סבורים כי אולי הפתרון נמצא במערכת טיפול לייזר אוטומטית עם יכולות למידה עצמית, בעלות נמוכה יחסית וטיפול שנתי של מספר דקות כדי לעזור למנוע או לעכב את אובדן הראייה.

Globes 40 Under 40 - 2022

נבחרת המנהיגות המבטיחה של גלובס 2022

31 ינואר, 2022


פורסמו תוצאות פרויקט המנהיגות הצעירה של גלובס - רשימת 40 צעירים מבטיחים עד 40. הגשת המועמדות לפרויקט המנהיגות הצעירה של גלובס הייתה פתוחה לכולן ולכולם. גלובס חרת על דגלו ערכים של ייצוג הולם לכל הקולות והגוונים בחברה. הרשימה כוללת את הגברים והנשים מכל קצוות החברה הישראלית אשר מובילים שינוי בימים מורכבים אלו, את המנהיגות והמנהיגים ששמו עצמם בחזית ההתמודדות העסקית, החברתית, הסביבתית, החינוכית, המדעית והרפואית, את היזמות והיזמים ששינו כיוון ואת אנשי הניהול, החברה, הרגולציה והכלכלה שחושבים ופועלים מחוץ לקופסה. 

השנה נכללו ברשימה 12 בוגרות ובוגרים של האוניברסיטה העברית מתוך יותר מ-2,000 מועמדים ומועמדות. בואו להכיר:

People of the Year - 2021 - Globes

אנשי השנה של גלובס

29 דצמבר, 2021


פורסמה רשימת אנשי השנה לפי העיתון "גלובס" לשנת 2021. הדירוג נקבע באמצעות סקר שביצע מכון הגל החדש בקרב 600 גברים ונשים וכלל מדגם מייצג של אוכלוסיית ישראל. ברשימה זו נכללו 30 בוגרות ובוגרי האוניברסיטה העברית ואנו גאים בכל אחד ואחת מהם! להלן הרשימה* >>>

Aya Ben-Porath - Senior VP - Ministry of Communications

איה בן-פורת מונתה לסמנכ"לית פיקוח ואכיפה במשרד התקשורת

16 דצמבר, 2021


עורכת הדין איה בן-פורת, נבחרה במכרז בין-משרדי למשרת סמנכ"לית בכירה ומנהלת מנהל פיקוח ואכיפה במשרד התקשורת. בן-פורת החלה את דרכה במשרד התקשורת בשנת 2007 ומאז מילאה תפקידים בכירים במחלקה המשפטית והובילה הליכי חקיקה משמעותיים ביניהם מתווה הסיבים האופטיים, מכרזי התמרוץ של הסיבים האופטיים, הליכי אישור של בקשות מיזוגים ורכישות בשוק התקשורת, ייעוץ משפטי למכרז דור 3 בסלולר ועוד. בתפקידה האחרון שימשה כסגנית היועצת המשפטית.

במסגרת תפקידה תוביל בן-פורת את הפיקוח והאכיפה שמתמקד בין היתר בתחומים הבאים: פיקוח ואכיפת חובות הפרישה והכיסוי הסלולרי, פיקוח ואכיפה על פרישת הסיבים האופטיים, פיקוח ואכיפה פיקוח בנושאי צרכנות והגנת הצרכן. פיקוח על התחרות בין חברות התקשורת (טלקום), פיקוח על כניסתו של ציוד אלחוטי לארץ שנועד למנוע הפרעות ושיבושים בתקשורת, פיקוח על המוכנות האופרטיבית של חברות התקשורת לשעת חירום, וטיפול בפניות הציבור בתחום הטלקום. לאחרונה סיימה בן פורת קדנציה של 6 שנים כממונה על השוויון המגדרי ויועצת המנכ"לית לקידום נשים במשרד התקשורת, בנוסף על תפקידה כעורכת דין בלשכה המשפטית. 

Ayelet Nahmias Varbin - Export Institute Chairwoman

איילת נחמיאס ורבין מונתה לתפקיד יו״ר מכון היצוא

5 דצמבר, 2021


מועצת המנהלים של מכון היצוא, אישרה פה אחד את מועמדותה של איילת נחמיאס ורבין ליו״ר הבא של מכון היצוא. נחמיאס ורבין ששימשה כחברת כנסת בעבר וכסגנית נשיא התאחדות התעשיינים, תיכנס לתפקידה בסוף חודש דצמבר. בין יתר פעילותה עמדה בראש שדולת התעשייה ושדולת הידידות ישראל-יוון. בשנת 2016 קיבלה את אות הפרלמנטר המצטיין. כיום משמשת נחמיאס ורבין כסגנית נשיא התאחדות התעשיינים, יו״ר חברת ״תבליט פלסטיק״ ודירקטורית בחברות שונות, לצד תפקידים ציבוריים נוספים כמו יו״ר JReady, מיזם פעילות החירום של הסוכנות היהודית, הקרן לנפגעי טרור ויו״ר הוועד המנהל של בית בן גוריון בתל אביב וחברת חבר הנאמנים של האוניברסיטה העברית.

David Shani - Ministry of Justice

דוד שני מונה לראש הרשות לרישום והסדר זכויות מקרקעין

1 דצמבר, 2021


שר המשפטים גדעון סער החליט למנות לתפקיד ראש הרשות לרישום והסדר זכויות מקרקעין את עו"ד דוד שני. החלטת השר התקבלה בעקבות המלצת הוועדה לאיתור מועמדים למשרת ראש הרשות לרישום והסדר מקרקעין בראשות ערן דוידי, מנכ״ל משרד המשפטים. עו"ד שני בעל תואר ראשון ותואר שני במשפטים מאת האוניברסיטה העברית בירושלים, בוגר תכנית פיתוח מנהלים במשרד המשפטים, הפקולטה לניהול, אוניברסיטת תל אביב.

עו"ד שני החל את דרכו בפרקליטות מחוז ירושלים (אזרחי), תחילה כמתמחה ולאחר מכן פרקליט וכראש צוות אכיפה משולבת. בשנים 2016-2019 שימש כמפקח על רישום מקרקעין וכמנהל תחום מדיניות וניהול ברשות לרישום והסדר זכויות מקרקעין, ובמקביל מונה לתפקיד יושב ראש מועצת שמאי המקרקעין. משנת 2017 משמש עו"ד שני כחבר בוועדה המייעצת להפקעות שר אוצר לפי פקודת הקרקעות (רכישה לצרכי ציבור) ומאז שנת 2019 הוא משמש כמשנה לראש הרשות לרישום והסדר זכויות מקרקעין וכסגן הממונה על המרשם. במסגרת תפקידו הנוכחי, עו"ד שני היה ממובילי השינויים שהתרחשו ברשות לרישום והסדר זכויות מקרקעין אשר והפכו אותה ליחידה מובילה בתחום המעבר לשירותים דיגיטליים, חדשנית ומצטיינת בשירות הציבורי.

Orly Markman - Major General

אורלי מרקמן מונתה לדרגת אלוף

29 נובמבר, 2021


הוועדה לבחירת שופטים צבאיים בראשות שר הביטחון בני גנץ בחרה בתת אלוף אורלי מרקמן (בוגרת האוניברסיטה העברית) לכהן כנשיאת בית הדין הצבאי לערעורים. בכך תהיה מרקמן האישה השלישית בתולדות צה"ל בדרגת אלוף, והשנייה בפורום מטכ"ל הנוכחי לאחר שיפעת תומר ירושלמי מונתה לדרגת אלוף בספטמבר. עוד בחרה הוועדה באל"ם מאיה גולדשמידט (גם היא בוגרת העברית) לשופטת בית הדין הצבאי לערעורים. תא"ל מרקמן, מכהנת כמשנה לנשיא בית הדין הצבאי לערעורים, ובעבר מילאה שורה של תפקידים ביחידת בתי הדין הצבאיים, ביניהם נשיאת בתי דין צבאיים מחוזיים ובית הדין המיוחד.

תא"ל מרקמן בעלת תואר ראשון במשפטים מהאוניברסיטה העברית ותואר שני מאוניברסיטת תל-אביב, נשואה לגלעד ואם לארבעה. אל"ם מאיה גולדשמידט, מונתה בשנת 2009 לשופטת בבית הדין הצבאי המחוזי, ומשנת 2019 כנשיאת בית הדין הצבאי המחוזי דרום וזרוע היבשה.

Shlomi Bilewski - Freedom of Information Director

שלומי בילבסקי - ראש היחידה הממשלתית לחופש המידע

28 אוקטובר, 2021


עו"ד שלומי בילבסקי מונה לראש היחידה הממשלתית לחופש המידע במשרד המשפטים, לאחר שנבחר בתום מכרז על התפקיד. בילבסקי משמש כסגן ראש היחידה הממשלתית לחופש המידע מאז 2013 ובשלוש השנים האחרונות אף כמ"מ ראש היחידה. במסגרת תפקידו האחרון היה אמון על ניהול היחידה (במילוי מקום), על התחום המשפטי, על כתיבת נהלי חופש מידע, מתן הנחיות רוחב למשרדי הממשלה וייעוץ לממוני חופש מידע במשרדי הממשלה ויחידות הסמך ועל מערך התלונות שמגיעות ליחידה. קודם לכן שימש כיועץ משפטי בלשכה המשפטית של משרד המשפטים וכמנהל חטיבת רווחה ברשם העמותות ברשות התאגידים.

Eli Mogielvsky - CEO Of Citizens Empowerment Center

עו"ד אלי מוגילבסקי - מנכ"ל המרכז להעצמת האזרח

26 אוקטובר, 2021

עו"ד אלי מוגילבסקי התמנה למנכ"ל המרכז להעצמת האזרח. המרכז, העוסק בניטור פעילות הממשלה ומעקב אחר יישום מדיניות, הודיע על הבחירה לאחר אישור המינוי על ידי הועד המנהל שלו. לעו"ד מוגילבסקי הישגים רבים במגוון תפקידים בשירות הציבורי: הטמעה של שורה ארוכה של פרויקטים טכנולוגיים מוצלחים במשרד המשפטים, כגון מיזם הזכויות הממשלתי "כל זכות", ומיזם "גיידסטאר" להנגשת מידע אודות ארגוני החברה האזרחית, הובלת מדיניות בנושא צמצום הנטל הבירוקרטי על חברות בסקטור העסקי וארגונים ללא כוונת רווח, גיבוש ויישום רפורמות חברתית מטעם שרי המשפטים בשנים האחרונות לרבות גיבוש ויישום "דו"ח פלמור" למאבק בגזענות, רפורמת איסור צריכת זנות, המדיניות ממשלתית להתמודדות עם הפוליגמיה, ויישום רפורמת חדלות פירעון ושיקום כלכלי. עו"ד מוגילבסקי כיהן כיועץ מדיניות למנכ"לי משרד המשפטים וכראש מטה של השרה לשוויון חברתי, ובתפקידים מקצועיים נוספים. לפני כן, עבד במשרד עו"ד במגזר הפרטי, וניהל פרויקטים בעמותות מהמגזר השלישי.

Contacts of the Fourth kind

מפגשים מן הסוג הרביעי

24 אוקטובר, 2021

בוגר המחזור הראשון של הפקולטה למשפטים, עו"ד דב קולני, כתב ופרסם לאחרונה - בגיל 90(!) - ספר של סיפורים קצרים: "מפגשים מן הסוג הרביעי".
בסיפורים מתוארים אירועים מוזרים, הזויים ומפתיעים, אמיתיים לחלוטין,  שהמחבר נתקל בהם במהלך שנותיו בתחומי המשפט, האקדמיה, הספרות, האומנות והדיפלומטיה. בהם גם אירוע רגיש מהתקופה בה שימש כמתרגל של פרופ' אביגדור לבונטין ז"ל בפקולטה למשפטים. הסיפורים הסוחפים מתובלים לא פעם באיזכורים מתחומי ההיסטוריה והמדעים אשר מעשירים את המסופר, ותורמים לקלישאה - 'המציאות עולה על כל דמיון'.

Yifat Tomer Yerushalmi - Second General in IDF

בוגרת העברית תמונה לפרקליטה הצבאית הראשית

14 ספטמבר, 2021


תא"ל יפעת תומר ירושלמי, יועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר, קודמה לתפקיד הפרקליטה הצבאית הראשית במקום אלוף שרון אפק - ותהפוך לאלופה השנייה בתולדות צה"ל. שר הביטחון בני גנץ קיבל את המלצתו של רא"ל אביב כוכבי ואישר את מינויה בעקבות התייעצות עם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט.

Anat Meyassed-Cnaan - Chief Public Defender

הסנגורית הציבורית הארצית - בוגרת העברית

14 ספטמבר, 2021

ועדת הסנגוריה הציבורית בחרה את עו"ד ענת מיסד-כנען לתפקיד הסנגורית הציבורית הארצית. מיסד-כנען, שמכהנת כיום כסנגורית הציבורית המחוזית במחוז חיפה וחברה בצוות הבכיר של הסנגוריה הציבורית, מחליפה את יואב ספיר שכיהן בתפקיד מ-2011.

במהלך עבודתה בסנגוריה, הקימה מיסד-כנען את הפורום הארצי לראיות פורנזיות בסנגוריה הציבורית, כיהנה כחברה בוועדה הציבורית למניעת הרשעות שווא ותיקונן בראשות השופט (בדימוס) פרופ' יורם דנציגר. לפני הצטרפותה לסנגוריה הציבורית היא עבדה כעורכת דין פרטית וניהלה משרד עורכי דין בחיפה.

Efrat Cohen - Bank Leumi Speaker

בוגרת העברית - ראשת אגף דוברות וקשרי רגולציה בבנק לאומי

14 ספטמבר, 2021

אפרת כהן מונתה לראש אגף דוברות וקשרי רגולציה בבנק לאומי. היא מכהנת כיום בתפקיד מנכ"לית פארמה ישראל (איגוד חברות הפארמה הרב-לאומיות בישראל). כהן תחליף בתפקיד את לירן גורדון, דוברת לאומי ב-8 השנים האחרונות.

מנכ"ל לאומי חנן פרידמן החליט שלבד מאחריות על דוברות הבנק והחברות הבנות שלו, כהן תהיה אחראית גם על תחום קשרי הרגולציה של הבנק. טרם הגעתה של כהן לפארמה ישראל, הייתה שותפה וראש מחלקת הרגולציה במשרד עורכי הדין תדמור ושות' פרופ' יובל לוי ושות'. קודם לכן, שימשה כתבת לענייני כלכלה בגלי צה"ל ובערוץ 10 ומגישה ועורכת של תוכניות אקטואליה.

Ayelet Shiloh-Tamir - CEO Of International Fellowship Fund

איילת שילה תמיר - מנכ"לית הקרן לידידות

11 אוגוסט, 2021

איילת שילה תמיר נבחרה למנכ"לית הבאה של הקרן לידידות. היא תיכנס לתפקידה ב-1 באוקטובר במקומו של ד"ר יגאל בן שלום (גם הוא בוגר האוניברסיטה העברית), חבר בוועד המנהלים של הקרן. ד"ר בן שלום מילא את התפקיד בשלושת החודשים האחרונים לאחר עזיבתה של מיכל פרנק (שאף היא בוגרת העברית), שמונתה למנכ"לית משרד התחבורה.

שילה תמיר הקימה וניהלה בשנים אחרונות את הפרויקט "קונצרט - ביחד למען ישראל", מיזם לאומי משותף למדינת ישראל, קהילות, תורמים וארגונים פרו-ישראלים. קודם לכן שימשה כמשנה למנכ"ל של מוזאון ישראל, משנה למנכ"ל של הסוכנות היהודית, מנכ"לית של פרויקט "מסע" ועוד. שילה תמיר היא עורכת דין בעלת תואר ראשון במשפטים מטעם האוניברסיטה העברית.