הפקולטה למדעי הטבע

Co-Founder of Itamar Medical - Dr. Giora Yaron

איתמר מדיקל נמכרה ביותר מחצי מיליארד דולר

14 ספטמבר, 2021

חברת איתמר מדיקל, שפיתחה מוצר לאבחון מהבית של דום נשימה בשינה, נמכרת לפי שווי של 548 מיליון דולר. מחיר המכירה הוא 31 דולר למניה במזומן, פרמיה של כ-55% על מחיר המניה טרם פתיחת המסחר. הרוכשת בעסקה היא חברת הקרדיולוגיה ZOLL Medical (זול מדיקל) האמריקאית, והעסקה אינה תלויה באבני דרך. מניית איתמר זינקה בתגובה, והגיעה כמעט למחיר העסקה. מניית החברה נסחרת בת"א ובנאסד"ק. 

בעלי מניות בולטים באיתמר מדיקל כיום, שייהנו מהאקזיט המרשים, הם קרן דירפילד האמריקאית, קבוצת ויולה הישראלית, ד"ר גיורא ירון וקבוצת הפניקס-אקסלנס. חברת סייבל השקעות ליוותה את החברה מיום הנפקתה והובילה את גיוסיה בשוק ההון. 

QEDMA Quantum Tech

בוגרי העברית ב-QEDMA-ת הטכנולוגיה

19 אוגוסט, 2021

בביתן קטן בתל אביב, קבוצת פרופסורים עובדת על ההמצאה שתשנה את העולם, מתמטיקאים, פיזיקאים ומומחים למדעי המחשב עובדים על המצאה שמתיימרת לטלטל את מערכות חיינו לפחות כמו האינטרנט — מערכת הפעלה למחשב קוונטי.

המחשב הקוונטי יכול להימצא בכמה מצבים בעת ובעונה אחת (לא רק 0 או 1 כמו המחשב שאנחנו מכירים) ולכן יכול תיאורטית לחשב דברים שכיום אי־אפשר לחשב בזמן סביר. מחשב קוונטי יוכל לסייע בפיתוחים מתחום הכימיה, הפיננסים, הפיסיקה והאקלים. קחו לדוגמה את תחום הלוגיסטיקה. בעיה קלאסית במתמטיקה מכונה "הסוכן הנוסע" (Travelling Salesman Problem). מהו המסלול הקצר ביותר לסוכן שנוסע בין 14 ערים? מחשב רגיל יכול לחשב את זה ב–100 שניות. אבל אם נגדיל את מספר הערים, מספר האפשרויות יגדל באופן מעריכי. לדוגמה, אם נבחר 16 ערים, למחשב ייקח שנתיים להגיע לפתרון, ואם נעלה ל–20 ערים — 193 אלף שנה. מחשב קוונטי יכול "להימצא" בכל הצירופים במקביל, ולכן יכול תיאורטית לפתור בעיה כזו בזמן קצר. דוגמה מדוברת נוספת היא סימולציה של תהליך כימי מרובה מרכיבים.

Oren Marmur - Finastra CEO

מנכ"ל חדש לפינסטרה ישראל - בוגר העברית

29 יולי, 2021

פינסטרה (Finastra) הודיעה על מינויו של אורן מרמור למנכ"ל פינסטרה ישראל ולמנהל היחידה העסקית של תחום התשלומים הגלובלי בחברת הפינטק, שמנוהל מהמרכז שלה בארץ. במסגרת תפקידו העולמי יוביל מרמור את צמיחת תחום התשלומים בפינסטרה, יספק פתרונות מקצה לקצה לתשלומים ללקוחות ברחבי העולם ויקדם את המודרניזציה של מוצרי החברה לעבר פלטפורמה ואקו-סיסטם מבוססי ענן. הוא יתמקד בתמיכה בלקוחות קיימים וחדשים במסעות הטרנספורמציה הדיגיטלית שלהם.

Galileo Project - Prof. Avi Loeb - HUJI Alum

בוגר העברית הכריז על פרויקט לחיפוש חייזרים בסביבת כדור הארץ

29 יולי, 2021

פרופ' אבי לייב, שמכהן כראש המחלקה לאסטרונומיה באוניברסיטת הרווארד, בעל תואר שני בפיזיקה ודוקטורט מהאוניברסיטה העברית, הכריז על פרויקט גלילאו, שמטרתו לחפש חייזרים גם בכדור הארץ. "אם נסתכל, נמצא משהו חדש", הוא אמר.

בהודעה שפורסמה מטעמו נכתב כי החוקרים ישתמשו בטלסקופים קיימים וגם בחדשים כדי לחפש באופן שיטתי עצמים מסתוריים, שיכולים להיות "לוויינים" המסתתרים במסלול של כדור הארץ ואפילו באטמוספרה של כוכב הלכת שלנו. "זה לא משנה אם זה חפץ טבעי או שריד. אם נסתכל, נמצא משהו חדש", אמר פרופ' לייב.

Prof. Shulamit Levenberg

חוקרים ישראלים טוענים כי ייתכן שבני אדם יגדלו חלקי גוף חדשים

12 יולי, 2021

פרופ' שולמית לבנברג וצוותה במחלקה להנדסה ביו-רפואית היו חלוצים במחקר שיכול להקל על בני האדם בשיקום רקמות. לבנברג אמרה כי היא עובדת בימים אלה על בניית תהליך השתלות אוטומטיות כדי שיתאפשר תהליך העברת רקמות מחלק אחד של הגוף לחלק האחר. השלכות ארוכות טווח של פרופ' לבנברג עשויות לאפשר למטופלים לקבל חומר עצם ורקמות מתוך אותם איברים, במקום הצורך להעביר אותם מאיברים אחרים בגופם.

Engineering Alumni Survey

סקר לבוגרי מקצועות הנדסה

6 יולי, 2021


מחקר שמבוצע לתזה לתואר שני בבית הספר ללימודים מתקדמים בסנט'אנה בפיזה ובאוניברסיטת טרנטו (איטליה) בוחן את התפתחויות הקריירה של בוגרים במקצועות ההנדסה ואת תרומתן של האוניברסיטאות. לורה דה ברטולי מבקשת את עזרתכם, בוגרות ובוגרים של האוניברסיטה העברית, במחקר זה ומזמינה להשתתף בסקר שהכינה. התשובות יתרמו רבות להבנת הסביבה היזמית בירושלים לעומת פיזה – אותו סקר מופץ בקרב בוגרי הנדסה מאוניברסיטת פיזה.

RSIP Vision - Build the technology of the future

בואו לקחת חלק ביצירת הטכנולוגיה של העתיד

28 יוני, 2021

מעוניינים לפתח אלגוריתמים ומוצרים פורצי דרך בעולם הרפואי, תוך הובלת תחום הראייה הממוחשבת בעולם?  
RSIP Vision מחפשת סטודנטים מצטיינים למדעי המחשב, פיזיקה, מתמטיקה והנדסה בשנת הלימודים האחרונה לבוגר או בוגרי תואר ראשון במהלך לימודים לתארים מתקדמים, לתפקיד פיתוח אלגוריתמים, למשרד החברה במרכז העיר ירושלים! 

לפרטים נוספים והגשת מועמדות
Fertility and Aging

מחקר בוגרי העברית לשיפור איכות הביציות המזדקנות

27 יוני, 2021

פוריות בנשים יורדת במהירות עם העלייה בגיל, ולמעשה רוב הביציות אצל רוב הנשים מעל גיל ארבעים אינן יכולות להביא ללידת תינוק בריא. תופעה זו של ירידה דרסטית בפוריות האישה אינה ייחודית לאדם, וקיימת גם במגוון בעלי חיים. כיום אין דרך לשפר איכות של ביציות אנושיות, אלא רק לבחור את העוברים המוצלחים יותר למטרות רבייה.

במחקר חדש שבוצע על ידי ד"ר יונתן צור, ד"ר חנה אשש (בוגרי האוניברסיטה העברית) ותלמידת המוסמך רני פאלק מהאוניברסיטה העברית ופורסם בכתב העת Aging Cell, נבחנו האפקטים השונים של ההזדקנות על יצירת ביציות בתולעי סי אלגנס, אורגניזם מקובל בהזדקנות ופוריות. החוקרים בדקו, באמצעות שיטות מיקרוסקופיות ופונקציונליות שונות, כיצד משתנה הרקמה של תאי מין לאורך ההזדקנות. החוקרים מצאו שיש תהליכים שממשיכים בצורה נורמלית בהיווצרות ביציות לאורך כל שלבי ההזדקנות, אך יש כאלו שמשתנים. כל התהליכים שהשתנו, היו דומים למצב של תולעים צעירות בהן יש בעיה באות התאי "מאפ קינאז". האות התאי הוא מעין מתג שמדליק ומכבה פעולות שונות בתא בהתאם לסיטואציה בו הוא נמצא. במחקר הנוכחי התגלה כי הדינמיקה של אות זה שונה בתולעים מבוגרות וזקנות מאשר בצעירות.

Innovid Going Public

אינוביד הודיעה על מיזוג עם ספאק: שווי של 1.1 מיליארד דולר ואקזיט של 160 מיליון דולר

27 יוני, 2021

חברת אינוביד (Innovid), המפתחת מערכת פרסום בווידאו, הודיעה על מיזוג עם חברת ספאק של קרן ION הישראלית. אינוביד גייסה לפי שווי פעילות של 1.1 מיליארד דולר. אינוביד הוקמה ב-2008 על ידי צביקה נטר, טל חלוזין וצחי זגדון (בוגר האוניברסיטה העברית). הסטארט-אפ פיתח טכנולוגיה המאפשרת למפרסמים להזרים פרסומות וידאו דרך האינטרנט למכשירים והתקנים שונים (טלוויזיות חכמות, קונסולות משחק וכו'). דרך כך ניתן לנהל את מערך הפרסום של המכשירים האלה ולהשתמש בכלי ניתוח מידע וכלים עיצוביים. המערכת יודעת גם להתעצב לפי העדפות פרסונליות, למשל לפי אזור מגורים.

בעבר ציינו בחברה כי בין לקוחותיה נמנות חברות לוריאל, דיסני, טויוטה, מקדונלד'ס ועוד. במהלך השנים גייסה החברה 95 מיליון דולר, והמשקיעים שלה כוללים את גולדמן זאקס, חברת סיסקו, ואת קרנות וינטג', סקויה, Ibex ועוד. החברה מעסיקה 370 עובדים, מתוכם 85 בישראל.

Prof' Nissim Garti - LDS on track for FDA approval

חברת LDS בדרך לאישור FDA

27 יוני, 2021

חברה המבוססת על טכנולוגיה שפותחה באוניברסיטה העברית פיתחה כעת סדרת פטנטים שתאפשר שימוש רחב בתרופות מסוימות שהיו לא יעילות במיוחד או לא בטוחות לשימוש. פרופ' ניסים גרתי, בוגר האוניברסיטה העברית בירושלים, שהקים את חברת Lyotropic Delivery Systems (LDS) עוד בשנת 2013, אמר ל"ג'רוזלם פוסט" כי חברתו חתמה לאחרונה על כמה חוזים גלובליים חדשים ומערכות אספקת חומרים אקטיביים שאותן פיתח נבחנות כעת בסדרת ניסויים פרה-קליניים וקליניים. הוא מצפה שיהיה לפחות תוסף ביו-אקטיבי אחד שמאושר על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) תוך שנתיים או שלוש.

New HUJI Alumni Unicorn - HAILO

"יוניקורן" נוסף של בוגרי העברית

24 יוני, 2021

חברת הסטארט-אפ HAILO, שמפתחת שבבי בינה מלאכותית ליישומי קצה, משלימה גיוס של מעל ל-100 מיליון דולר שבוצע לפי שווי חברה של כמיליארד דולר. זהו סבב הגיוס השלישי של היילו, שהושקה ב-2017 על ידי יוצאי יחידות הטכנולוגיה בחיל המודיעין - הדר צייטלין ואור דנון, שניהם בוגרי תכנית תלפיות של האוניברסיטה העברית ואבי באום, יוצא טכניון. בסבבים הקודמים גייסה החברה כ-88 מיליון דולר.

היילו, עברה לאחרונה לשלב הייצור ההמוני של שבב הבינה המלאכותית אותו פיתחה עם ארכיטקטורה ייחודית. השבב קרוי Hailo-8 ומציע ביצועים של מעבד-על, אך עם שבריר מצריכת הכוח של שבבים מקובלים של בינה מלאכותית. השבב מאפשר להריץ ולהאיץ על מכשירי קצה דוגמת כלי רכב, מוצרי צריכה חשמליים, מצלמות חכמות ועוד, אפליקציות של למידת מכונה שעד כה היה צורך בשרתים "כבדים" כדי להריץ אותן.

Artificial Nose - HUJI Alum

חוקרים ישראלים המציאו "אף מלאכותי" לזיהוי חיידקים

21 יוני, 2021

צוות רב-תחומי של חוקרים מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב המציא אף מלאכותי המגלה מגוון חיידקים. ישנן מספר רב של יישומים פוטנציאליים לאף מלאכותי המסוגל לנטר חיידקים באופן רצוף - הישג שנחשב לבלתי אפשרי עד כה.

"המצאנו אף מלאכותי המבוסס על חלקיקי פחמן ייחודיים המסוגלים לחוש מולקולות גז, ובמיוחד לזהות חיידקים באמצעות המטבוליטים הנדיפים שהם פולטים לאוויר" אמר החוקר הראשי, פרופסור רז ילינק - בוגר של האוניברסיטה העברית בירושלים.

Eukaryotes & Sex

מחקר מצא: למה התפתחה דווקא הרבייה המינית?

13 יוני, 2021

במחקר חדש, שהתפרסם לאחרונה בכתב העת המדעי BioEssays, על ידי פרופ' מיכאל ברנדייס מהמכון למדעי החיים ע"ש אלכסנדר סילברמן באוניברסיטה העברית ובוגר האוניברסיטה, ניסה החוקר להבין את התפתחות הרבייה המינית המוקדמת והציע השערות מרתקות.

Professor Marcelo Shternberg

פרס ממשלת סין לבוגר העברית

23 מאי, 2021


ממשלת סין החליטה להעניק את הפרס האקדמי היוקרתי ביותר במדינה (Changjiang) לשני חוקרים מהפקולטה למדעי החיים ע"ש ג'ורג' וייז באוניברסיטת תל אביב: פרופ' מרסלו שטרנברג, ראש המעבדה לאקולוגיה של צמחים, מביה''ס למדעי הצמח ואבטחת מזון ופרופ' אהוד גזית, ראש מרכז בלווטניק לפיתוח תרופות, בביה''ס לביולוגיה מולקולרית של התא ולביוטכנולוגיה.

פרופ' שטרנברג בוגר תואר ראשון ושני מאוניברסיטת קורדובה, ארגנטינה ועשה את הדוקטורט באוניברסיטה העברית.