ביה"ס להנדסה ומדעי המחשב

Chaotic State of Bacteria may help cure diseases

כאוס כדרך לריפוי

21 נובמבר, 2021


מחקר ישראלי חדש התחקה אחר התנהגות התאים במצבים כאוטיים, במטרה לשפר את איכות הטיפול הרפואי. תוצאותיו התפרסמו לאחרונה במאמר בכתב העת הבין-לאומי "Nature". המחקר נערך בהובלת פרופ' נטלי בלבן ממכון רקח לפיזיקה, עם הסטודנט יואב קפלן וקבוצת מחקר בין-תחומית מגוונת הכוללת סטודנטים בתוכנית תלפיות (שקד רייך ואליק אוסטר), ד"ר לביו-פיזיקה אורית גפן וד"ר לביולוגיה אירה רונין (כולם בוגרי האוניברסיטה העברית).

ממצאי המחקר מספקים גישה חדשה לתיאור הפרעות במצב התאי. בעוד שעד היום, הדעה הרווחת בתחום הייתה שמדובר במנגנון הגנה מסודר שמונע מהחיידקים להתחלק באופן תקין, אך למעשה מדובר בכאוס לא מתוכנן.

Fursa and Portland Fund Bootcamp

תכנית הכשרת מהנדסים של פורסא וקרן פורטלנד

14 אוקטובר, 2021

تقوم فرصة بتدريب المهندسين والمهندسات ، والطلاب الجامعيين فصل أخير في علوم الكمبيوتر ، وهندسة البرمجيات ، وأنظمة المعلومات ، وما إلى ذلك ، من الجامعات الإسرائيلية ، الذين خضعوا لعملية فحص النقابة. يعد تدريب مهندسي DevOps ، الذي يتم في شكل معسكر تدريب ، تدريبًا مكثفًا يركز على المنهجيات والأدوات اللازمة لشخص DevOps والتي تكون في طليعة التكنولوجيا.

Prof. Sarah Cohen - New Dean of Computer Sciences

דיקנית חדשה בבית הספר להנדסה ומדעי המחשב של האוניברסיטה העברית

10 אוקטובר, 2021

האוניברסיטה העברית בירושלים הודיעה על מינויה של פרופ׳ שרה כהן, לתפקיד דיקנית בית הספר להנדסה ולמדעי המחשב, כשתחליף את פרופ' נעם ניסן (גם הוא בוגר העברית). פרופ' כהן חוקרת מסדי נתונים ומלמדת במקום כבר 11 שנים ומזוכי פרס המרצה המצטיין של בית הספר.

פרופ׳ כהן עוסקת במציאת דרכים אופטימליות לשמירת מידע, בעיקר בכמויות גדולות, באופן הארגון של המידע על המחשב וכמובן גם בצורה שבה ניתן להוציא מתוכו מידע מעניין על-פי בקשת המשתמש.

QEDMA Quantum Tech

בוגרי העברית ב-QEDMA-ת הטכנולוגיה

19 אוגוסט, 2021

בביתן קטן בתל אביב, קבוצת פרופסורים עובדת על ההמצאה שתשנה את העולם, מתמטיקאים, פיזיקאים ומומחים למדעי המחשב עובדים על המצאה שמתיימרת לטלטל את מערכות חיינו לפחות כמו האינטרנט — מערכת הפעלה למחשב קוונטי.

המחשב הקוונטי יכול להימצא בכמה מצבים בעת ובעונה אחת (לא רק 0 או 1 כמו המחשב שאנחנו מכירים) ולכן יכול תיאורטית לחשב דברים שכיום אי־אפשר לחשב בזמן סביר. מחשב קוונטי יוכל לסייע בפיתוחים מתחום הכימיה, הפיננסים, הפיסיקה והאקלים. קחו לדוגמה את תחום הלוגיסטיקה. בעיה קלאסית במתמטיקה מכונה "הסוכן הנוסע" (Travelling Salesman Problem). מהו המסלול הקצר ביותר לסוכן שנוסע בין 14 ערים? מחשב רגיל יכול לחשב את זה ב–100 שניות. אבל אם נגדיל את מספר הערים, מספר האפשרויות יגדל באופן מעריכי. לדוגמה, אם נבחר 16 ערים, למחשב ייקח שנתיים להגיע לפתרון, ואם נעלה ל–20 ערים — 193 אלף שנה. מחשב קוונטי יכול "להימצא" בכל הצירופים במקביל, ולכן יכול תיאורטית לפתור בעיה כזו בזמן קצר. דוגמה מדוברת נוספת היא סימולציה של תהליך כימי מרובה מרכיבים.

Oren Marmur - Finastra CEO

מנכ"ל חדש לפינסטרה ישראל - בוגר העברית

29 יולי, 2021

פינסטרה (Finastra) הודיעה על מינויו של אורן מרמור למנכ"ל פינסטרה ישראל ולמנהל היחידה העסקית של תחום התשלומים הגלובלי בחברת הפינטק, שמנוהל מהמרכז שלה בארץ. במסגרת תפקידו העולמי יוביל מרמור את צמיחת תחום התשלומים בפינסטרה, יספק פתרונות מקצה לקצה לתשלומים ללקוחות ברחבי העולם ויקדם את המודרניזציה של מוצרי החברה לעבר פלטפורמה ואקו-סיסטם מבוססי ענן. הוא יתמקד בתמיכה בלקוחות קיימים וחדשים במסעות הטרנספורמציה הדיגיטלית שלהם.

Moshe Bar Siman Tov - Nofar Energy

משה בר סימן טוב יכהן כדירקטור בנופר אנרג'י

12 יולי, 2021

אחרי הקדנציה הסוערת שסיכם משה בר סימן טוב בשנה שעברה כמנכ"ל משרד הבריאות, שעמד בראשו עם פרוץ מגפת הקורונה, כעת הוא מגיע לבורסה המקומית, עם מינויו כדירקטור בחברת האנרגיה הירוקה נופר אנרג'י . משה בר סימן טוב (45), שהיה מנכ"ל אנונימי למדי עד פרוץ משבר הקורונה בשנה שעברה, הגיע למשרד הבריאות לאחר שנים רבות בשירות הממשלתי והפך לפנים מוכרות בכל בית עם התפשטות הוירוס, עם הופעות קבועות במהדורות החדשות בערוצים השונים במהלך שיא המשבר הבריאותי בשנה שעברה.

Dr. Eyal Hulata

ראש המל"ל הבא - בוגר העברית

12 יולי, 2021

ראש הממשלה נפתלי בנט (בוגר האוניברסיטה העברית) הודיע על מינויו של ד"ר איל חולתא לתפקיד היועץ לביטחון לאומי וראש המטה לביטחון לאומי. חולתא בן ה-45 כיהן בשורה של תפקידים ניהוליים בכירים במוסד, בהם ראש האגף לתכנון אסטרטגי ומדיניות וראש אגף הטכנולוגיה. במסגרת התפקידים שמילא, חולתא היה אמון על קידום קשרים מדיניים-אסטרטגיים ועל פיתוח מענים טכנולוגיים לארגון. 

Engineering Alumni Survey

סקר לבוגרי מקצועות הנדסה

6 יולי, 2021


מחקר שמבוצע לתזה לתואר שני בבית הספר ללימודים מתקדמים בסנט'אנה בפיזה ובאוניברסיטת טרנטו (איטליה) בוחן את התפתחויות הקריירה של בוגרים במקצועות ההנדסה ואת תרומתן של האוניברסיטאות. לורה דה ברטולי מבקשת את עזרתכם, בוגרות ובוגרים של האוניברסיטה העברית, במחקר זה ומזמינה להשתתף בסקר שהכינה. התשובות יתרמו רבות להבנת הסביבה היזמית בירושלים לעומת פיזה – אותו סקר מופץ בקרב בוגרי הנדסה מאוניברסיטת פיזה.

RSIP Vision - Build the technology of the future

בואו לקחת חלק ביצירת הטכנולוגיה של העתיד

28 יוני, 2021

מעוניינים לפתח אלגוריתמים ומוצרים פורצי דרך בעולם הרפואי, תוך הובלת תחום הראייה הממוחשבת בעולם?  
RSIP Vision מחפשת סטודנטים מצטיינים למדעי המחשב, פיזיקה, מתמטיקה והנדסה בשנת הלימודים האחרונה לבוגר או בוגרי תואר ראשון במהלך לימודים לתארים מתקדמים, לתפקיד פיתוח אלגוריתמים, למשרד החברה במרכז העיר ירושלים! 

לפרטים נוספים והגשת מועמדות
Innovid Going Public

אינוביד הודיעה על מיזוג עם ספאק: שווי של 1.1 מיליארד דולר ואקזיט של 160 מיליון דולר

27 יוני, 2021

חברת אינוביד (Innovid), המפתחת מערכת פרסום בווידאו, הודיעה על מיזוג עם חברת ספאק של קרן ION הישראלית. אינוביד גייסה לפי שווי פעילות של 1.1 מיליארד דולר. אינוביד הוקמה ב-2008 על ידי צביקה נטר, טל חלוזין וצחי זגדון (בוגר האוניברסיטה העברית). הסטארט-אפ פיתח טכנולוגיה המאפשרת למפרסמים להזרים פרסומות וידאו דרך האינטרנט למכשירים והתקנים שונים (טלוויזיות חכמות, קונסולות משחק וכו'). דרך כך ניתן לנהל את מערך הפרסום של המכשירים האלה ולהשתמש בכלי ניתוח מידע וכלים עיצוביים. המערכת יודעת גם להתעצב לפי העדפות פרסונליות, למשל לפי אזור מגורים.

בעבר ציינו בחברה כי בין לקוחותיה נמנות חברות לוריאל, דיסני, טויוטה, מקדונלד'ס ועוד. במהלך השנים גייסה החברה 95 מיליון דולר, והמשקיעים שלה כוללים את גולדמן זאקס, חברת סיסקו, ואת קרנות וינטג', סקויה, Ibex ועוד. החברה מעסיקה 370 עובדים, מתוכם 85 בישראל.

New HUJI Alumni Unicorn - HAILO

"יוניקורן" נוסף של בוגרי העברית

24 יוני, 2021

חברת הסטארט-אפ HAILO, שמפתחת שבבי בינה מלאכותית ליישומי קצה, משלימה גיוס של מעל ל-100 מיליון דולר שבוצע לפי שווי חברה של כמיליארד דולר. זהו סבב הגיוס השלישי של היילו, שהושקה ב-2017 על ידי יוצאי יחידות הטכנולוגיה בחיל המודיעין - הדר צייטלין ואור דנון, שניהם בוגרי תכנית תלפיות של האוניברסיטה העברית ואבי באום, יוצא טכניון. בסבבים הקודמים גייסה החברה כ-88 מיליון דולר.

היילו, עברה לאחרונה לשלב הייצור ההמוני של שבב הבינה המלאכותית אותו פיתחה עם ארכיטקטורה ייחודית. השבב קרוי Hailo-8 ומציע ביצועים של מעבד-על, אך עם שבריר מצריכת הכוח של שבבים מקובלים של בינה מלאכותית. השבב מאפשר להריץ ולהאיץ על מכשירי קצה דוגמת כלי רכב, מוצרי צריכה חשמליים, מצלמות חכמות ועוד, אפליקציות של למידת מכונה שעד כה היה צורך בשרתים "כבדים" כדי להריץ אותן.

Forbes 30 Under 30 2021

בוגרות ובוגרי העברית ברשימת 30 מתחת ל-30, הצעירים המבטיחים של "פורבס" לשנת 2021

27 אפריל, 2021

זו השנה שלישית ברציפות בה מפרסם כתב העת "פורבס" את רשימת הכוכבים הצעירים מתחת לגיל 30 המהווים מקור לגאווה לאומית. 60 הצעירים המוכשרים במחזור 2021 (30 מהעולם הטכנולוגי מדעי ו־30 משאר תחומי החיים) הקימו חברות אשר שגשגו למרות המגיפה, סייעו במלחמה נגד הקורונה, יצרו שירותים חדשים באמצעות AI והביאו כבוד רב לישראל. 

HUJI Alumni and their Unicorns

שלושה חדי-הקרן של בוגרי העברית

2 מרץ, 2021

בוגרי העברית נמנים בין מייסדי שלוש חברות ישראליות שבשבועות הקרובים צפויות להגיע לשווי של מעל למיליארד דולר. החברות הן: ויז (WIZ), אורקה סקיוריטי (ORCA Security) ואקסוניוס (Axonius).

ויז הוקמה על ידי אסף רפפורט, עמי לוטבק, ינון קוסטיקה (כולם בוגרי האוניברסיטה העברית) ורועי רזניק והיא עוסקת בתחום אבטחת הענן. בעת הגיוס האחרון של החברה בדצמבר אמר ל”כלכליסט” אסף רפפורט כי "לעשות גיוס כזה זה משהו שמוריד מהשולחן את האופציה של רכישה, ומשאיר לנו לבנות חברה גדולה על אמת. מה שעשינו זה לסיים את החלק של לגייס כסף, לשים אותו מאחורינו, כדי שנוכל להתמקד בלרוץ קדימה״.

Quick COVID-19 Test

שיטה זולה ומהירה פי 4 לאבחון קורונה

27 יולי, 2020

 

צוות של 15 סטודנטים וחוקרים מהאוניברסיטה העברית ובית החולים הדסה פיתחו שיטה חדשה לאבחון קורונה, שתמנע את הצורך בייבוא חומרי בדיקה יקרים מחו"ל. כדי להתגבר על הצורך בגורמים חיצוניים, נרתמו חוקרי האוניברסיטה העברית והסטודנטים לתגבור מערך הבדיקות הקליניות של בית החולים הדסה בראשות פרופסור דנה וולף - בוגרת האוניברסיטה. השיטה בה עובדת הבדיקה הנפוצה כיום לאבחון קורונה, היא הפקת מולקולות של RNA מדגימה של חולה פוטנציאלי ובדיקה אם בין המולקולות שהופקו יש RNA ויראלי שמאשר את נוכחות וירוס הקורונה. הבדיקה החדשה שפיתחו החוקרים עושה את אותה הפעולה, אך מחומרים שאין בהם מחסור בארץ ובמהירות גבוהה בהרבה. 

Yedid Hoshen

חוקר אנלוגי בעולם דיגיטלי

16 מרץ, 2020

ד"ר ידיד חשן נחשב לכוכב עולה בתחום הלמידה העמוקה בבינה מלאכותית. ההתמחות שעשה בחברת גוגל בניו-יורק, בתקופת לימודי הדוקטורט, הייתה חוויה מאירת עיניים מבחינתו. עם התובנות שצבר שם, שב להמשך לימודי הדוקטורט באוניברסיטה העברית כדי לכונן את המהפכה הבאה. הד"ר ידיד חשן, מספר על הישגיו המרתקים בתחום, על חזונו לפתור את הבעיות של האנלוגיות ועל המיזם הבא - להבין באופן אוטומטי את התקשורת של החיות. ,הוא חוקר ומרצה בכיר בבית הספר למדעי המחשב באוניברסיטה העברית, מגיע משושלת אקדמית שהכתה שורש באוניברסיטה העברית. סבו, זאב שטיין, פרופסור אמריטוס בביו-פיסיקה, עלה מקייפטאון בדרום אפריקה לאנגליה ושם התחנך. מאנגליה עלה ארצה והגיע לאוניברסיטה העברית. אביו, שרכש אף הוא את השכלתו האקדמית באוניברסיטה העברית, התמחה במידול מתמטי של מערכות בריאות ועסק בזה גם באקדמיה וגם במגזר הציבורי. אמו סופרת וד"ר במדרש ובספרות עברית. לכתבה המלאה >>>