חדשות בוגרי העברית

Rafael Meshulam

פרס הארווי לבוגר העברית

דצמבר 3, 2020

פרס הארווי היוקרתי יוענק השנה לפרופ' רפאל משולם מהעברית על גילוי המערכת האנדוקנבינואידית ועל חקר השלכותיה על בריאות האדם. הפרס מוענק השנה לפרופ' משולם מבית הספר לרוקחות ב הפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית בעקבות מחקריו פורצי הדרך לגילוי המולקולות הפעילות בצמח הקנביס, על גילוי המערכת האנדוקנבינואידית ועל חקר השלכותיה על בריאות האדם. המערכת האנדוקנבינואידית נמצאת בכל תא בגופנו ומשפיעה על היבטים רבים וחשובים בבריאות ובחולי ובהם שינה, תיאבון, כאב, דלקות, צפיפות העצם וסוכרת.

Women Leaders are better at time of crisis

נשים טובות יותר בטיפול במשבר

דצמבר 1, 2020

מחקר חדש בחן נאומים לאומה שהעניקו מנהיגים ומנהיגות במשבר הקורונה - וחשף מדוע נשים מנהיגות טובות יותר מגברים. המחקר נערך על ידי פרופ' צפירה גרבלסקי-ליכטמן, מומחית לניתוח שפת גוף ותקשורת בין-אישית מהמחלקה לתקשורת ועיתונאות באוניברסיטה עברית והקריה האקדמית אונו, יחד עם המרצה ואיש התקשורת רועי כ"ץ, ופורסם בכתב העת המדעי "International Journal of Environmental Research and Public Health".

Pure Blue Fish

גידול דגים בשיטות היי-טק

נובמבר 29, 2020

 

קיימים איומים רבים על הדיג הימי, כולל דיג יתר שהפחית את אוכלוסיות הדגים בחלק מהמקרים עד כדי הכחדה. התיעוש הביא לזיהום במתכות כבדות ובפלסטיק. מייסד ומנכ"ל Pure Blue Fish, נמרוד ליטבק (בוגר העברית) מוכן לאתגר. ליטבק הקים לפני כחמש שנים חברת גידול דגים Pure Blue Fish , לגידול דגי אינטיאס בעזרת מערכות מחזור מים המפחיתה עלויות מים וזיהום.

בחודש שעבר הודיעה ליטבק כי החברה תשקיע 28.1 מיליון דולר לפתיחת פעילות הדגל שלה בארה"ב במחוז אורנגבורג.

Tammy Helmish Eisenmann

מנכ"לית "אלומה" - בוגרת העברית

נובמבר 29, 2020

 

תמי חלמיש אייזנמן נבחרה לעמוד בראש "אלומה" והיא תחליף בתפקיד את יפעת סלע לאחר 16 שנים בהם עמדה בראש הארגון. חלמיש אייזנמן היתה מנהלת המרכז לידע ולמחקר בחינוך, באקדמיה הלאומית הישראלית למדעים. כמו כן ניהלה את מערך התוכניות בקרן טראמפ לקידום מצוינות בלימודי המתמטיקה והמדעים. עמותת "אלומה - למעורבות חברתית ולזהות היהודית", הוקמה ע"י תנועת הקיבוץ הדתי מתוך מחויבת לקיומה ושגשוגה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. זאת כנגזר מתפיסת עולמה של התנועה, הדוגלת ומתנהלת לאור ערכי "תורה ועבודה".

ChickP - the race to alternative protein

המרוץ אחר החלבון החלופי

נובמבר 26, 2020

מאמר הדעה של פרופ' רם רייפן, רופא גסטרואנטרולוג, פרופ' למדעי התזונה, ממחברי הספר "לבחור נכון" ומייסד ChickP Protein Ltd ובוגר האוניברסיטה העברית.

ענקיות המזון, התאגידים הגדולים, משקיעי ההון והמדענים שבחממות הטכנולוגיות, כולם משתתפים במרוץ האימתני של הפודטק שצובר תאוצה בעולם ובישראל.

תמורות רבות עברו בשנים האחרונות על עולם הפודטק - אותו ענף תעשיה הרותם את החדשנות הטכנולוגית לטובת ייצור מזון ומייעל את הייצור תוך התחשבות בקיימות ובאיכות הסביבה. ההתפתחות הטכנולוגית מאפשרת פיתוח שיטות ייצור של אוכל בריא יותר ובטוח יותר לצריכה. הפודטק מלווה את שיפור תהליך הייצור מהשלב החקלאי ועד השיווק והאריזה שמיועדים למנוע קלקול ובזבוז מזון.

Shay Fine - Chairman of the anesthesiology doctors union

יו"ר איגוד הרופאים המרדימים - בוגר העברית

נובמבר 25, 2020

ד"ר שי פיין, מנהל המערך להרדמה, חדרי ניתוח וטיפול נמרץ בבית החולים "אסותא" אשדוד ע"ש סמסון, מונה ליושב ראש איגוד הרופאים המרדימים בישראל, ויחליף בתפקיד זה את פרופ' עידית מטות (גם בוגרת העברית).

ד"ר פיין הוא בוגר בית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית בירושלים, בעל תואר מוסמך (MHA) בניהול מערכות בריאות מאוניברסיטת בן גוריון. ד"ר פיין עבר את התמחותו בהרדמה בבית החולים בילינסון. לאחר השתלמות בהרדמה אזורית בארצות הברית בבתי החולים של אוניברסיטת וויסקונסין ואוניברסיטת מרילנד, חזר לבילינסון והקים וריכז את השירות להרדמה אזורית של מחלקת ההרדמה. החל מ-2017 הוא משמש כמנהל המערך באשדוד, שם הקים את המחלקה, עם הקמת בית החולים.

Teach First Israel - HOTAM 2020

בוגרי האוניברסיטה העברית, מחפשים אתכם!

נובמבר 24, 2020

חשוב לך להתפתח – אישית ומקצועית? תמיד האמנת ששינוי חברתי אמיתי מגיע מבפנים?
תכנית חותם מחפשת את האנשים הטובים והמתאימים ביותר להובלת שינוי בתחום החינוך בישראל.

חותם היא קודם כל קהילה.
יחד בנינו תכנית למנהיגות חברתית – חינוכית הפועלת לקידום שוויון הזדמנויות בחינוך.
זה אומר שאנחנו מאמינים שלכל ילד וילדה בישראל הזכות לבחור את עתידם, ללא תלות ברקע ממנו הם באים.

Avraham Duvdevani - Chairman of KaKaL

יו"ר קרן קימת לישראל - בוגר העברית

נובמבר 24, 2020

הדירקטוריון בהרכבו החדש של קרן קימת לישראל, הצביע ובחר ביושב ראש חדש לארגון - אברהם (דובדב) דובדבני. אברהם דובדבני נולד בשנת 1945 בירושלים. טרם שירותו הצבאי למד בישיבת נתיב מאיר ובישיבת כפר חסידים ולאחריהם התגייס לצנחנים ואף לקח חלק בשחרור ירושלים במלחמת ששת הימים.

Shadi Azam

בוגר העברית - סגן בכיר לממונה על השכר באוצר

נובמבר 1, 2020

שאדי עאזם מונה לסגן בכיר לממונה על השכר ויעמוד בראש היחידה לאכיפת חריגות שכר באגף השכר והסכמי עבודה במשרד האוצר. עאזם, החל את דרכו בשנת 2006 ככלכלן ביחידת האכיפה ובשנת 2013 מונה לתפקיד סגן ראש היחידה. בתקופת עבודתו ביחידה הוביל עאזם מספר הסכמים משמעותיים להסדרת חריגות שכר, שהביאו לחסכון כספי ציבור במעל למיליארד שקל ביניהם הסכמים באוניברסיטה בר-אילן והאוניברסיטה העברית, הסכם בחברת החשמל והתעשייה האווירית. בנוסף, קידם עאזם הכנסת טכנולוגיות חדשות לשימוש היחידה והיה אחראי על פיתוח תחום ביקורות העומק.

Physics is stuck

זקוקים לאיינשטיין נוסף כדי לחולל מהפכה בפיזיקה

נובמבר 1, 2020


פרופסור מהרווארד ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים, אבי לייב, אומר שהפוטנציאל של חוקר גאוני כלשהו לחולל מהפכה בפיזיקה גדול מתמיד. לייב, פרופסור לפיזיקה עם טור קבוע בסיינטיפיק אמריקן, חושב שגילויי הפיזיקה של איינשטיין היו מתגלים גם על ידי חוקרים אחרים אם איינשטיין לא היה נולד. "אולי זה היה לוקח עוד כמה עשורים" – אומר לייב ומוסיף – "מהדברים שאיינשטיין היה אחראי עליהם באופן אישי - היו לפחות 10 אבני פינה בפיזיקה שגילוי אחת מהן הוא הישג אינטלקטואלי אדיר בפני עצמו, היו מגלים אותן אנשים שונים בכל מקרה ואני חושב שזה ממחיש את הגאונות של איינשטיין".

לכתבה המלאה >>>
2020 Creativce Coffee Challenge

אתגר היצירתיות 2020: חושבים מחדש על קפה!

אוקטובר 29, 2020

המרכז לחדשנות ויזמות באוניברסיטה העברית מזמין אתכם ואתכן לחצי הכוס המלאה של הקפה! בדרך כלל, אנחנו מזמינים אותו לפתוח לנו את היום. הפעם אנחנו מזמינים אתכם לפתוח לנו את הראש, את הדמיון, את האפשרויות ועל הדרך להרוויח 5000 ש"ח!
אתגר היצירתיות 2020: חושבים מחדש על קפה! קחו כל מה שקשור לתחום הקפה ותראו לנו כמה רחוק אתם יכולים ללכת איתו: גרגירים, קפסולות, אביזרי אחסון - הכול פתוח לחשיבה מחדש ואיתגור. 
שימושים חדשים? הולך! אופני הגשה? ברור! טעמים, טמפרטורות, תועלות, דרכי הפקה, שילוב בדברים אחרים? איזו שאלה! מקומות חדשים ליהנות בהם מקפה? קדימה! קיימות בתחום הקפה - בטח ובטח!
Open Sesame

שומשום היפתח!

אוקטובר 29, 2020


כולנו מכירים את המשפט המפורסם "שומשום היפתח!" מעלילות "עלי באבא וארבעים השודדים". חוקר הצמחים ניסים קריספיל מספר שלא סתם בחרו מסיפורי "אלף לילה ולילה" ב"שומשום, היפתח" כסיסמת הכניסה למערת האוצרות. בספריו הוא מסביר שמספרי הסיפורים הכירו את קול הנפץ של הלקט שומשום בשל, ידעו שהוא מזכיר את קול פתיחתו של מנעול, וידעו שזרעי השומשום הם כמו אוצר גדול לנפשו ולגופו של האדם.

Isawii Farig - First arabic member of the executive commitee

בוגר ראשון מהחברה הערבית בוועד המנהל

אוקטובר 27, 2020


הראל בית און, ממייסדי קרן הון הסיכון ויולה וראש הוועד המנהל של האוניברסיטה העברית, מינה לראשונה בהיסטוריה של האוניברסיטה, נציג ציבור מהחברה הערבית לוועד - הח"כ מטעם סיעת מרצ לשעבר עיסווי פריג'. פריג' הוא בוגר האוניברסיטה העברית בכלכלה וחשבונאות. יחד איתו, נבחרו לוועד גם המשנה לנגידת בנק ישראל לשעבר, ד"ר נדין בודו טרכטנברג, ושר החינוך לשעבר, הרב שי פירון. בוועד המנהל, מלבד אנשי אקדמיה, מכהנים תשעה נציגי ציבור הנבחרים לתקופה קצובה על סמך בולטות ציבורית, שאיפה למצוינות וזיקתם לאוניברסיטה העברית.