חדשות בוגרי העברית

Nevo Brenner - New Matrix CFO

בוגר העברית - סמנכ"ל כספים חדש במטריקס

29 יוני, 2022


נבו ברנר
מונה לסמנכ"ל הכספים של חברת הטכנולוגיה מטריקס, המונה כ-11,000 עובדות ועובדים ונסחרת בבורסה בשווי של כ-5 מיליארד ש"ח. במסגרת תפקידו, נבו יהיה אחראי על הפעילות הפיננסית של מטריקס וחברות הבנות שלה, מערך המימון והגזברות, קשרי משקיעים, תקציב ובקרה, חשבונאות ודיווח כספי, ועל האסטרטגיה הפיננסית בכללותה. ברנר ינהל את קשרי המשקיעים בארץ ובחו"ל, ביניהם משקיעים ותיקים, אשר מלווים את החברה לאורך שנים, לצד חדשים שיצטרפו. 

קרא עוד

ברנר, ממנהלי הכספים המוערכים במשק עם ניסיון והיכרות מעמיקה עם שוק ההון, כיהן בתפקידי מפתח בחברות ישראליות מובילות – סמנכ"ל כספים באנרג'יקס אנרגיות מתחדשות, ובתפקידים בכירים בתחום הכספים בתעשייה האווירית ובחברת בזק. את תחילת דרכו המקצועית עשה נבו ברשות ניירות ערך וכיהן כסגן החשבונאי הראשי במחלקת תאגידים ברשות. ברנר הוא בוגר תואר ראשון בכלכלה וראיית חשבון ותואר שני במנהל עסקים (MBA) עם התמחות במימון וחשבונאות, מהאוניברסיטה העברית. ברנר מחליף בתפקידו את משה אטיאס ששימש כסמנכ"ל הכספים של מטריקס ב-20 השנה האחרונות. בדומה לברנר, גם משה אטיאס בוגר שני תארים מהאוניברסיטה העברית (כלכלה ומנהל עסקים).

מוטי גוטמן, מנכ"ל מטריקס ובעל תואר מוסמך במנהל עסקים בהצטיינות יתרה מהאוניברסיטה העברית: "אני מברך את נבו ברנר עם כניסתו לתפקיד. נבו הוא חיזוק משמעותי לנבחרת המנהלים האיכותית שלנו. הוא מביא עמו לתפקיד ניסיון מקצועי עשיר ויכולות מוכחות בניהול תהליכים פיננסיים מורכבים, ואין לי ספק שיחד נמשיך להביא את מטריקס להישגים משמעותיים – עסקיים ופיננסיים. אני רוצה להודות למשה אטיאס על שנים ארוכות של עשייה משותפת ועל תרומתו הגדולה למטריקס לאורך השנים." 

ברכותינו!

למקור >>>

קראו פחות
The Israel Academy for Sciences and Humanities appoints 5 new mbers

חברים חדשים באקדמיה לאומית ישראלית למדעים

26 יוני, 2022


האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים
מצרפת לשורותיה חברים חדשים, חמישה מהם מהאוניברסיטה העברית וביניהם שתי בוגרות ושני בוגרים!

פרופ' שולמית אליצור, החוג לספרות עברית באוניברסיטה העברית בפקולטה למדעי הרוח
פרופ' נעם ניסן, בית הספר למדעי המחשב והנדסה
פרופ' מיכאיל קרייני, הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית
פרופ' רונית ריצ'י, לימודי אסיה באוניברסיטה העברית בהפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטה העברית
פרופ' רוג'ר דויד קורנברג, מהמכון ללימודים מתקדמים במסלול לביולוגיה מולקולרית 

ברכותינו!

הידעת שפרופ' רוג'ר ד' קורנברג ואביו ארת'ור קורנברג הם בין שבעת זוגות ההורים והילדים שזכו בפרס נובל? ארתור קורנברג, 1959, ברפואה ורוג'ר קורנברג, 2006, בכימיה.

Yonatan Eventov - Shenkar College CEO

יונתן אבן טוב מונה לתפקיד מנכ"ל שנקר

23 יוני, 2022


הוועד המנהל של שנקר אישר את מינויו של יונתן אבן טוב לתפקיד מנכ"ל. הוא יחליף את עו"ד דרור קווה. אבן טוב הוא בעל תואר ראשון בכלכלה מהאוניברסיטה העברית בירושלים ותואר שני במדיניות ציבורית מאוניברסיטת תל אביב. משנת 2007 כיהן בתפקידים שונים במועצה להשכלה גבוהה, הוועדה לתכנון ותקצוב. בתפקידו האחרון במל"ג שימש כמנהל היחידה למינהל וכספים. בתפקידיו הקודמים היה שותף מוביל בפיתוח תשתיות מערכת ההשכלה הגבוהה, קידום מצוינות ושיתופי פעולה אסטרטגיים והוביל תכנית ארצית לבניית מעונות סטודנטים במוסדות אקדמיים. 

קרא עוד

"כמי שמכיר היטב את המערכת האקדמית בישראל אני גאה ושמח מאד להצטרף להנהלת שנקר, אחד המוסדות האקדמיים המובילים והוותיקים בישראל אשר בסס את מעמדו כמותג בין-לאומי" אמר יונתן אבן טוב, "שנקר הוא מוסד אקדמי שדוגל בערכי ליבה של מצוינות, בין-לאומיות ורב-תחומיות. מתקיימים בו מזה שנים ארוכות שילובים מיוחדים במינם של אקדמיה עם תעשייה, הנדסה עם עיצוב, חדשנות ומסורת. אני מתכוון לעשות כל שביכולתי כדי להמשיך ולהוביל את המוסד קדימה יחד עם האנשים המצוינים של שנקר".

פרופ' שיזף רפאלי, נשיא שנקר, בירך על המינוי: "אני בטוח שיוני הוא האיש הנכון להצעיד את שנקר לשיאים חדשים. אין לי ספק שתחומי העניין המגוונים של יוני והניסיון העשיר שלו יאפשרו לו לקדם תכנים ותוכניות ולהפוך את שנקר למוקד למצוינות וחדשנות - הן בזירה המקומית והן בבין-לאומית. בהזדמנות זו אני מבקש להודות לעו"ד דרור קווה שמשלים קדנציה של 13 שנות כהונה מוצלחת כמנכ"ל שנקר. אני בטוח כי מינוי זה יסייע לפיתוחה וקידומה של המכללה ומאחל ליוני ולדרור הצלחה רבה."

ברכותינו!

מקור >>>
צילום: אחיקם בן יוסף

קראו פחות
Gaza Paris Jerusalem - poetry by Meitar Kurman

"עזה פריז ירושלים" מאת בוגר העברית מיתר קורמן - בין חמשת ספרי הביכורים המומלצים לשבוע הספר

22 יוני, 2022


"עזה פריז ירושלים" מאת בוגר העברית מיתר הלל קורמן, בהוצאת עיתון 77, נבחר להיכנס לרשימת חמשת ספרי הביכורים המומלצים לשבוע הספר של אתר יקום תרבות, בהמלצת ד"ר אילן ברקוביץ'.

זהו ספר שיריו הראשון של קורמן (יליד 1993) כולל בגבו את אחת ההמלצות היפות ביותר שקראתי מפי הסופר והמשורר יותם ראובני זצ"ל: "אף כי הנימה השירית היא מינורית, כביכול של אדם חסר חשיבות, עולה בידי הכותב להציב עולם פנימי של מי שהוא 'בעל השירה'".

קרא עוד


לספר הנפלא הזה שלושה שערים, כשמו המשולש והטעון במיוחד, "עזה פריז ירושלים". הוא נפתח בשיר שהוא כעין מניפסט פוליטי, "שלום": "הרי ברור שלא קירות הופכים מקום לבית / אלא רק הנגיעות והערגה לגעגוע / וברור שלא שגיאות הופכות גשרים לחיץ / אל רק ההתבצרות בצער עד שיגוע // וברור שלא מילים יוצרות יש מאין / הן רק נותנות את הכלים / וברור שלא כשפים גורמים ללחוץ ידיים / את הקסמים הרי עושים האנשים" (עמ' 9).

חפשו את הספר הזה בדוכני שבוע הספר העצמאי בקפה שפירא בתל אביב, ולו משום האופטימיות שעמה הוא נפתח ושנמשכת ונמסכת גם על תחושות הבדידות והעליבות שלעתים עולות מבין שיריו. לצד המקומיות של השירים יש בהם קוסמופוליטיות ויכולת תיאורית מרשימה במיוחד.

מיתר קורמן, בוגר תואר ראשון במשפטים ויחסים בין-לאומיים.

מקור >>>

קראו פחות
Prof. Noga Alon - Shaw Prize

מקביל לנובל: בוגר העברית זכה בפרס יוקרתי במתמטיקה

22 יוני, 2022


פרופ' נוגה אלון זכה בפרס שאו (Shaw) למתמטיקה לשנת 2022. פרופ' אלון, מבכירי החוקרים בעולם במתמטיקה ובמדעי המחשב, הוא הישראלי השני בהיסטוריה שזוכה בפרס היוקרתי. נוגה אלון, יליד 1956, הוא פרופסור אמריטוס למתמטיקה ולמדעי המחשב באוניברסיטת תל אביב ופרופסור מכהן למתמטיקה באוניברסיטת פרינסטון. הוא חבר האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים והאקדמיה המדעית האירופית. בשנת ה-2008 הוא קיבל את פרס ישראל בחקר המתמטיקה, ובנוסף זכה בפרס א.מ.ת ובפרס גֶדֶל.

את פרס שאו ייסד ב-2002 טייקון התקשורת ההונג קונגי ראן ראן שאו, שהחליט לחלקו מדי שנה ל"אינדיבידואלים, ללא התייחסות לגזע, לאום או אמונה דתית, שהגיעו להישגים משמעותיים ופורצי דרך במחקר אקדמי, מדעי או יישומי, ושעבודתם השפיעה באופן חיובי ועמוק על האנושות" – וזאת בשלוש קטגוריות: מתמטיקה, אסטרונומיה ומדעי החיים ורפואה. הפרס בכל קטגוריה עומד על סך של 1.2 מיליון דולר.

קרא עוד

בדברי ההסבר של שופטי ועדת הפרס, נכתב בין היתר: "פרס שאו מוענק לפרופ' אלון על מכלול עבודתו פורצת הדרך, לרבות הנחת היסודות לאלגוריתמים של סטרימינג (טפול במידע זורם) שלהם שמושים בניתוח ביג דאטה (נתוני עתק) ופיתוח שיטות אלגבריות והסתברותיות לטפול בבעיות בתורת הגרפים ובתורת המספרים האדיטיבית. פרופ' אלון הציג שיטות חדשות והגיע לתוצאות מהפכניות, שעיצבו את התחום כולו מן היסוד". 

"מפני שאין פרס נובל במתמטיקה, ישנם שני פרסים, אָבֶּל (ABEL) ושאו, הרואים עצמם כמקבילים לנובל בתחום זה", מסביר פרופ' אלון. "ברור שכמו בכל פרס אחר, הזכייה תלויה בגורמים שונים לרבות הרכב הוועדה, ואולי בסופו של דבר זה גם קצת עניין של מזל – כי ישנם בוודאי כמה וכמה חוקרים בעולם שראויים לפרס. מבחינתי מדובר בהפתעה נעימה מאוד, ורשימת הזוכים הקודמים בפרס שאו באמת מרשימה ביותר".

בשנת 2020 זכה בפרס פרופ' דוד קשדן מהאוניברסיטה העברית, והשנה חולק פרופ' אלון את פרס שאו במתמטיקה עם ישראלי נוסף: פרופ' אהוד הרושובסקי המכהן כפרופסור למתמטיקה באוניברסיטת אוקספורד והאוניברסיטה העברית בירושלים. "ישראל היא מדינה חזקה מאוד במדעים בכלל, ובמתמטיקה ובמדעי המחשב בפרט", אמר פרופ' אלון. "מעמדו של המחקר הישראלי בתחומים אלה בעולם עולה בהרבה על גודלה היחסי של האוכלוסייה. המחקר שלי עצמי מתרכז בקומבינטוריקה שהיא המתמטיקה של מבנים סופיים, עם שימושים ויישומים למדעי המחשב, לתורת המספרים האדיטיבית, לגיאומטריה קומבינטורית ולתחומים קשורים נוספים".

אלון הוא בעל תואר ראשון במתמטיקה מהטכניון, תואר שני במתמטיקה מאוניברסיטת תל אביב, ותואר שלישי מהאוניברסיטה העברית בירושלים.

ברכותינו!

מקור >>>
צילום: אוניברסיטת תל אביב

קראו פחות
Prof. Raphael Mechoulam - Harvey Prize

פרס הארווי לפרופ' רפאל משולם מהאוניברסיטה העברית

22 יוני, 2022


הטכניון העניק את פרס הארווי בתחום בריאות האדם לפרופ' רפאל משולם מהאוניברסיטה העברית בירושלים. פרס הארווי, שנוסד בשנת 1971 על ידי ליאו הארווי (1973-1887), מוענק מדי שנה בטכניון על הישגים יוצאי דופן במדע, בטכנולוגיה ובבריאות האדם ועל תרומה משמעותית לאנושות. הוא נחשב ל"מנבא נובל" משום שיותר מרבע מהזוכים והזוכות בו זכו לימים בפרס נובל.

פרופ' רפאל משולם מבית הספר לרוקחות בפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית בירושלים קיבל את הפרס לשנת 2020-2019 על מחקריו פורצי הדרך לגילוי המולקולות הפעילות בצמח הקנביס, על גילוי המערכת האנדוקנבינואידית ועל חקר השלכותיה על בריאות האדם. המערכת האנדוקנבינואידית נמצאת בכל תא בגופנו ומשפיעה על היבטים רבים וחשובים בבריאות ובחולי ובהם שינה, תיאבון, כאב, דלקות, צפיפות העצם וסוכרת.

קרא עוד

פרופ' משולם הוא המדען הראשון שבודד את החומר הפסיכואקטיבי בקנביס – THC (הטטרה-הידרוקנבינול) – וקבע את מבנהו וכן את מבנה החומר העיקרי הנוסף, הקנבידיול. שני החומרים משמשים כיום בתרופות בשם סאטיבקס ואפידיולקס. מחקריו הרבים של פרופ' משולם ותגליותיו החלוציות סיפקו אופק טיפולי במגוון רחב של מחלות ומצבים פתולוגיים, ובכך שיפרו את רווחת האנושות. בין השאר הובילו מחקריו לפיתוח טיפולים חדשניים בכאב, באפילפסיה ובטרשת נפוצה.

פרופ' משולם הודה לנשיא הטכניון ולוועדה שבחרה את הזוכים בפרס הארווי ואמר כי "בסופו של דבר, הפרס הוא הוקרה לקבוצת המחקר שלי. הגילויים שלנו, הנוגעים להשפעת מולקולות קנביס על מערכת העצבים ההיקפית והמרכזית, הובילו לשורה של מחקרים ברחבי העולם, ואני מאמין שמחקרים אלה יובילו לפיתוח טיפולים במגוון רחב של מחלות."

ברכותינו!

למקור >>>
צילום: רמי שלוש, דוברות הטכניון

קראו פחות
Colonel Reut Rettig-Weiss

אל"מ רעות רטיג-וייס תהיה המח"טית הראשונה

22 יוני, 2022


מפקדת חטיבה ראשונה בצה״ל: הרמטכ"ל אביב כוכבי (בוגר האוניברסיטה העברית) העניק דרגת אלוף משנה לרעות רטיג-וייס, מפקדת החטיבה הראשונה בתולדות צה"ל והאישה הראשונה בדרגה זו כקצינה לוחמת בחיל התותחנים. אלוף משנה רטיג-וייס, שהייתה גם האישה הראשונה לפקד על יחידת "רוכב שמיים", תיכנס לתפקידה כמפקדת חטיבת האש של עוצבת ה"בזק" ומפקדת מרכז האש במרכז הלאומי לאימונים ביבשה.

רטיג-וייס בוגרת המכללה לפיקוד ולמטה, בעלת תואר ראשון במדע המדינה והיסטוריה של עם ישראל מהאוניברסיטה העברית בירושלים ותואר שני בדיפלומטיה וביטחון מטעם אוניברסיטת תל אביב.

קרא עוד

צילום: דוברות צה"ל

קראו פחות
Aidoc raised $110 million

איידוק גייסה 110 מיליון דולר לאבחון רפואי מבוסס בינה מלאכותית

22 יוני, 2022


חברת איידוק (Aidoc) גייסה 110 מיליון דולר בסבב D. הגיוס הנוכחי מביא את סך הגיוסים של החברה ל-250 מיליון דולר. החברה פיתחה פלטפורמה מבוססת בינה מלאכותית שסורקת צילומי רנטגן ו-CT באופן אוטומטי ומעבירה התראות מיידיות לרופאים. הטכנולוגיה של איידוק מסייעת לצוותי רפואה לתעדף בדיקות עם ממצאים חיוביים ובכך לזרז את הטיפול בחולים הנזקקים לטיפול דחוף. המערכת יודעת לזהות עשרות מחלות שונות, ביניהן דימום מוחי, שבץ, תסחיף ריאתי ושברים בעמוד השדרה. בנוסף לגילוי המחלות, המוצר מנגיש את המידע בזמן אמת ובצורה אוטומטית לרופאים, על מנת שיוכלו לקבל החלטות מצילות חיים בזמן האפקטיבי ביותר. הפתרונות של איידוק משמשים כיום יותר מאלף בתי חולים וארגוני בריאות, ביניהם בתי חולים מובילים בארה"ב, אירופה וישראל, ובכלל זה שיבא, איכילוב, הדסה, שערי צדק, אסותא, בלינסון, אסף הרופא, וולפסון ועוד. ההשקעה החדשה בחברה תשמש להרחבת פלטפורמת ה-AI Care של איידוק עם יכולות נוספות, ולהרחבת השימוש בטכנולוגיות של איידוק לצוותי רפואה נוספים. איידוק הוקמה ב-2016 על ידי אלעד וולך (מנכ”ל), מיכאל ברגינסקי (סמנכ"ל טכנולוגיה) וגיא ריינר (סמנכ”ל פיתוח), שלושתם בוגרי תוכנית תלפיות של האוניברסיטה העברית בירושלים. 

קרא עוד

בשיחה עם כלכליסט אמר אלעד וולך, מייסד שותף ומנכ"ל איידוק: "זו לא תקופה פשוטה לגייס כסף. מה שעזר לנו היו שני דברים: שוק הבריאות יותר יציב בתקופות כאלה, כי גם במשבר צריך בריאות. בנוסף, המשקיעים שלנו משקיעים ברמה מאוד גבוהה שחושבים לטווח ארוך והם בוחרים חברות שיכולות לשנות עולם ולהיות הגוגל של הבריאות".

וולך מציין שלחברה אין כל כוונה להאט גיוסי עובדים או לשנות משהו בפעילות החברה: "נמשיך לשכור עובדים ולא נפסיק. בארץ יש לנו 250 עובדים, ובעולם עוד כ-100 עובדים. המטרה של הגיוס היא השקעה אגרסיבית בתחום של הדאטה לבתי חולים, ואנחנו בעלי הסיכוי הגדול ביותר לעשות זאת. נמשיך להשקיע בפיתוח המוצר. פתרנו הרבה אתגרים ויש עוד הרבה עבודה".

למקור >>>

קראו פחות
Maya Klopmann - Whiskey For Breakfast

ויסקי לארוחת בוקר

15 יוני, 2022


לקראת שבוע הספר, גאים להציג בוגרת האוניברסיטה העברית מאיה קלופמן ואת ספרה החדש - "ויסקי לארוחת בוקר"!
הספר מתרחש בירושלים והגיבורים שלו הם סטודנטים בעברית ובבצלאל. הוא מתאר את תהליך הגיבוש העצמי של בני דור המילניום ומתמקד במערכות יחסים מורכבות, ספק-תומכות ספק רעילות.

"ויסקי לארוחת בוקר" הוא ספר ביכורים קאמרי המתמקד במערכת יחסים אינטימית ורגישה, אך בעשותו זאת גם מתאר בעין רעננה בני דור שלם על הרבדים החבויים והעדינים בחייהם: גיבוש זהות ומיניות, מימוש עצמי, חברים, לימודים ויוקר מחיה. והכול על רקע רחובותיה החורפיים של ירושלים.

מאיה בוגרת תואר ראשון בתכנית משולבת של פילוסופיה, כלכללה ומדע המדינה.

מוזמנים לקרוא עוד על הספר >>>
צילום: יורם אשהיים

Aliza Bin Noun - Head Of Strategy at MFA

עליזה בן-נון - ראשת המערך המדיני

1 יוני, 2022

ועדת המינויים העליונה של משרד החוץ, מינתה את השגרירה עליזה בן-נון לתפקיד ראשת המערך המדיני אסטרטגי במשרד החוץ. בן-נון תהיה האישה הראשונה שתמלא את התפקיד. כיום היא מכהנת כסמנכ״לית אגף אירופה במשרד ובעבר שירתה בתפקיד סמנכ״לית אגף אפריקה, שגרירה בצרפת ובהונגריה וכן ראשת המטה המדיני לשר החוץ.

עליזה בן-נון בוגרת תואר ראשון ביחסים בין-לאומיים ובשפה וספרות צרפתית ותואר שני בלימודי אפריקה, שניהם מהאוניברסיטה העברית בירושלים.
שר החוץ, יאיר לפיד כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "יותר ויותר נשים מובילות בשירות החוץ הישראלי, זו תעודת כבוד למשרד החוץ ולמדינת ישראל". 

קרא עוד

ברכותינו!
צילום: קלוד טרונג-נוק

 

קראו פחות
Life As A Startup - Yaniv Rivlin

ספרו הראשון של בוגר העברית, יניב ריבלין - "החיים כסטארט-אפ"

31 מאי, 2022


הבוגרות והבוגרים של האוניברסיטה העברית מרבים לשמח אותנו עם הישגים מרשימים ועשייה משמעותית המשנה את העולם לטובת כולנו. תמיד מרגש לקרוא ולשמוע על החשיבות של האוניברסיטה לבוגרות והבוגרים ועל הקשר איתנו הנמשך עד היום. יניב ריבלין, מנכ"ל מייסד של Bird בישראל, בוגר האוניברסיטה וחבר פורום הבוגרים המובילים שלנו, מספר על חייו ומסלול הקריירה שלו בספרו הראשון ומשתף באבני הדרך שהובילו אותו להצלחה כיום ולקידום תחבורה שיתופית וחכמה בארץ ובעולם. 

קרא עוד

ציטוטים מהספר על החוויה והקשר עם האוניברסיטה העברית:

״את צעדיי הראשונים בירושלים עשיתי במעונות רזניק בהר הצופים, במרחק מעבר חציה מכיתת הלימוד. כך או כך המגורים במעונות, מוקף בחבר׳ה טובים ומעניינים, שותפים נהדרים לערבי גבינות ויין, היו חוויה סטודנטיאלית מדהימה ומומלצת לפחות לשנה הראשונה״

״האוניברסיטה היא לונה פארק של אפשרויות. הכל פתוח בפניכם - רק קחו, נסו, חוו. השאלה היא איך תבחרו לעשות את זה. האם תבחרו להתנדנד בנחת על הנדנדה הבטוחה ביותר, או תסכימו לנסות גם את רכבת ההרים המטורפת, את המתקן החדש בתוך המנהרה החשוכה שלא ברור מה מחכה בסופה, או את הקרוסלה המסתובבת שתזניק אתכם לגבהים שלא הכרתם? כל מה שצריך הוא רק להכיר את המתקנים ולא לחשוש לעלות עליהם. עבורי האוניברסיטה העברית היתה לא רק גן שעשועים מענג אלא פלטפורמת זינוק מצויינת לחיים האמיתיים שמחכים בחוץ.״

"רוב המוסדות להשכלה גבוהה בארץ לא מגלים התעניינות דומה בסטודנטים שלהם ולכן הם גם מאבדים אותם לאחר סיום הלימודים. בניגוד לארה"ב, הם לא משכילים לקשור את הסטודנטים שלהם אליהם בעבותות של שייכות, נאמנות ומסורת, שבאמריקה באה לידי ביטוי גם בתחושת המחויבות של הבוגרים לתרום למוסדות שבהם רכשו את השכלתם. בתקופת לימודיי באוניברסיטה העברית, ארגון הבוגרים שלה היה זניח ולא השקיעו בו. רק כמה שנים אחר הפך הארגון למשמעותי. היום אני חבר בוועד המייעץ שלו מתוך אמונה שארגון כזה הכרחי להפיכת חוויית הלימודים למושלמת. החוויה האקדמית צריכה, להשקפתי, להיות הוליסטית, וחשוב שכבר מהיום הראשון היא תכלול תחושת שייכות לאוניברסיטה ותחושת קהילתיות, שיהיו להן המשך גם לאחר סיום הלימודים."

מוזמנות ומוזמנים להכיר את הספר >>

קראו פחות
Starkware Founders - Eli Ben Sasson and Uri Kolodny

סטארקוור מגייסת 100 מיליון דולר

29 מאי, 2022


הקריפטו סבל בחודשים האחרונים ממחיקות כבדות בשווי, אבל הטכנולוגיה שמאחוריו חיה ובועטת. דוגמה לכך היא חברת סטארקוור (StarkWare) מנתניה שמודיעה כעת על גיוס של 100 מיליון דולר לפי שווי של 8 מיליארד דולר – מה שהופך אותה לאחת מחברות הטק הפרטיות הגדולות בישראל. סטארקוור היא חברת תשתית שמפתחת מעין פרוטוקול דחיסה בקריפטו שמאפשר לבצע הרבה יותר פעולות על הרשת בשנייה ולהוריד משמעותית את עמלת הגז של התשתית. עמלת הגז היא עמלה שמגלמת את כוח החישוב הנדרש לפעולה בתשתית בלוקצ'יין ומייקרת את העסקאות. בז'רגון של הקריפטו פתרון מהסוג הזה מכונה Layer 2, היינו, רשת שמבצעת דחיסה לפני שהיא מגיעה אל התשתית ברמה הבסיסית יותר, במקרה הזה – אתריום.

קרא עוד

לקוחות החברה הן בורסות גדולות של קריפטו ו-NFT, כשש כאלו משתמשות במוצר כדי להוריד עלויות תפעול ולהציע מחירים יותר נוחים ללקוחות. רק בנובמבר האחרון סטארקוור גייסה לפי שווי של 2 מיליארד דולר, כלומר צמחה בערך במיליארד דולר שווי כל חודש מאז. אבל בשונה מרוב מוחלט של חברות הטק – סטארקוור ריווחית. את סטארקוור הקימו בשנת 2018 היזמים אורי קולודני (מנכ"ל) אלי בן-ששון (נשיא) ומיכאל ריאבצב שכבר אינו מחזיק תפקיד בחברה. אורי ואלי, שניהם, בוגרי האוניברסיטה העברית בירושלים.

"המתמטיקה מאחורי החברה הייתה תיאורטית לגמרי כשבן-ששון ושותפיו פרסמו אותה לראשונה כך שכמעט אף אחד לא טרח לקרוא אותה", כותבת החברה בכנות. "ואז הבלוקצ'יין הומצא ולפתע קריפטוגרפיית STARK פותרת את הבעיה הגדולה בעולם הבלוקצ'יין, היכולת לעשות סקייל לשימוש המוני".

היכולת המוגבלת של תשתית הקריפטו להעביר טרנזקציות היא בעיה מוכרת וכואבת בענף. ברשת אתריום, למשל, ההגבלה היא 15 פעולות בשנייה. לשם השוואה, חברת ויזה סולקת 1,700 עסקות בשנייה. סטארקוור טוענת כי היא יכולה לבצע 20 אלף פעולות בשניה. בהודעה לעיתונות כותבת החברה כי בשנתיים האחרונות עברו (למעשה – חושבו) באמצעות המערכת של החברה חצי טריליון דולר של טרנזקציות.

לסטארקוור שני מוצרים, הראשון מכונה StarkEx והוא מאפשר תקשורת חוזית בין החברה לבורסות שחפצות בטכנולוגיה. השני מכונה StarkNet והוא מוצר בתשלום אבל פתוח לשימוש לכל מפתח שחפץ לעשות שימוש בטכנולוגיית הדחיסה הזו עבור יישומיו. "הסיבה שלא כולנו משתמשים ביישומי קריפטו היא שתשתית הבלוקצ'יין איטית להכאיב והעמלות בשמיים, בשל העומס הזה", מסר קולודני. "StarkNet תאפשר את פיתוח יישומי הקריפטו של המחר כולל המעבר ל-Web3, רשת מבוססת בלוקצ'יין שעשויה להיות גדולה מהאינטרנט".

למקור >>>
צילום: נטלי שור

קראו פחות
Yechezkel Lifshitz - CEO of Water Resources Agency

יחזקאל ליפשיץ מונה למנהל רשות המים

29 מאי, 2022


מינוי ראוי ומקצועי – כך הגדירו גורמים במשק המים את מינויו של יחזקאל ליפשיץ לתפקיד מנהל רשות המים. ההחלטה על המינוי של ליפשיץ לתפקיד התקבלה בידי שרת האנרגיה קארין אלהרר ומנכ"ל משרדה ליאור שילת (גם הוא בוגר העברית), שבחרו בו מבין שלושה מועמדים שהגיעו אל השלבים הסופיים של ההליך.
לליפשיץ ניסיון רב במשק המים. הוא שימש במהלך העשור האחרון בתפקיד סמנכ"ל תשתיות אנרגיה ומים במשרד האנרגיה, ומתוקף תפקידו זה כיהן גם כחבר במועצת רשות המים. בשנת 2020 הוא כיהן כמנכ"ל בפועל של המשרד למשאבי מים. במהלך שנות פעילותו במשק המים הוא קידם תוכניות ממשלתיות בתחום, כמו התמודדות עם תקופות בצורת, הכפלת יעדי התפלת המים בישראל לשנת 2030, ייעול משק המים, הקמת המוביל הארצי ההפוך ורפורמה מקיפה בחברת מקורות. 

קרא עוד

בכוונת שרת האנרגיה אלהרר להביא את מינויו לאישור הממשלה באחת מישיבותיה הקרובות. "משק המים שלנו מפותח, אך יש בו אתגרים רבים לאור הביקוש הגובר והחשש מירידה בכמות המשקעים. אני בטוחה שליפשיץ יוביל את רשות המים בצורה מקצועית אל מול האתגרים שעומדים לפניה ויקדם אותה להשגת יעדיה", אמרה. 

ליפשיץ יחליף את גיורא שחם, שכיהן בתפקיד מאז 2017, ויצטרך להתמודד עם אתגרים כמו מתן מענה לביקוש של ירדן להגדיל פי שלושה את כמות המים השנתית שהיא מקבלת מישראל לכ-300 מיליון קוב; פיתוח משק המים נוכח הגידול באוכלוסייה; הקמה של שני מתקנים נוספים להתפלת מים באזור עכו; וחיבור אזורים ברמת הגולן והערבה לרשת המים. 

יחזקאל ליפשיץ בוגר תואר ראשון בכלכלה ומנהל עסקים ותואר שני במנהל עסקים עם התמחות במימון ובנקאות, שניהם מהאוניברסיטה העברית בירושלים.

למקור >>>
צילום: משרד המים

קראו פחות
Tal Freifeld - Interim CEO of KAN

טל פרייפלד, בוגרת העברית, מונתה למ"מ מנכ"ל תאגיד כאן

29 מאי, 2022


סמנכ"לית הטלוויזיה של כאן 11, טל פרייפלד, מונתה לממלאת המקום של מנכ"ל התאגיד. יו"ר המועצה, גיל עומר, כתב לעובדי התאגיד: "אני מבקש להודות לאלדד, בשם מועצת התאגיד ובשמי, על תרומתו והישגיו הרבים של התאגיד תחת הנהגתו. לאלדד יש זכויות רבות ומשמעותיות בהצלחת התאגיד, כמו גם בעצם הקמתו, שהייתה כידוע מסע מפותל ולא קל. כיום ניתן לומר בביטחון, כי הציבור מקבל שרות ותוכן איכותי ומגוון, לעיתים אף פורץ דרך, בהתאם לכוונת המחוקק בחוק השידור הציבורי – וזאת תחת משמרתו של אלדד ויחד איתכם - מנהלות, מנהלים עובדות ועובדי התאגיד בכל הדרגים".

קרא עוד

"מועצת התאגיד בחרה בסמנכ"לית הטלוויזיה, טל פרייפלד, כממלאת מקום המנכ"ל, עד לבחירת מנכ"ל קבוע. לאחר שיחות עם חברות וחברי ההנהלה הבכירה של התאגיד, אין לי ספק כי טל תזכה לשיתוף פעולה מלא מצד ההנהלה ואני משוכנע שגם עובדות ועובדי התאגיד, תעשו ככל הניתן על מנת לוודא שגם בתקופת הביניים תימשך העבודה המעולה".עוד כתב כי "יחד עם ההצלחות המקצועיות, על השידור הציבורי להוות דוגמה ומופת אף בתחום יחסי וסביבת העבודה. טובת השידור הציבורי והתאגיד, היא השיקול היחיד המנחה את המועצה בכל החלטותיה. אני שב ומודה לאלדד על עשייתו הרבה ומאחל לטל ולכולנו הצלחה רבה. בבחירתם ציינו חברי המועצה כי טל, המכהנת כסמנ"לית מזה כ-4 שנים, במהלכן רשם התאגיד הצלחות והישגים רבים בתחום התוכן, הוכיחה עצמה כמנהלת מקצועית ומוכשרת". כזכור, מועצת תאגיד השידור הישראלי הודיעה בחודש אפריל האחרון למנכ"ל התאגיד אלדד קובלנץ על הדחתו מתפקידו. ההודעה מגיעה אחרי תקופה של סכסוך מתמשך בין המועצה למנכ"ל והליך שימוע עליו דווח בכלי התקשורת.

טל פרייפלד היא בוגרת תואר ראשון בסוציולוגיה ואנתרופולוגיה וכלכלה מהאוניברסיטה העברית ותואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטת תל אביב.

למקור >>>
צילום: אוראל כהן

קראו פחות
Summer Camp 2022

קייטנה ברמה של אוניברסיטה

25 מאי, 2022


ארגון הבוגרים של האוניברסיטה העברית ומרכז הספורט הגדול והאיכותי בישראל בגבעת רם, מזמין את ילדכם להצטרף למחנה קיץ חוויתי, בהנהלת שלומי אמון, עם התמחויות במגוון של ענפי ספורט!

קרא עוד

מחזור א' 03.07 - 21.07 
מחזור ב' 24.07 - 04.08 
מחזור ג' 08.08 - 18.08

מחנה ספורט: טניס, כדורסל, שחייה, כדורעף, קשתות אולימפיות ועוד

מחנה שחייה: לימוד שחיה ושיפור הסגנון בהנחיית צוות מדריכי ״נולד לשחות״

מחנה מחול ואומנויות: היפ-הופ, ברייקדאנס, התעמלות קרקע, דראמס אלייב, ועוד...

מיועד לילדים בגן חובה - כיתה ה׳ 
הקייטנות יתקיימו בימים א׳-ה׳, 8:00-14:30 , אפשרות ליום ארוך עד 16:00
4 כניסות לבריכה לילד הרשום למימוש עד 31.12.22
בכל יום יוגשו ארוחת בוקר וארוחת צהריים בשרית חמה
במהלך הקייטנה יתקיימו שני אירוע שיא ואירוע סיום

מחיר מיוחד לבוגרי העברית: מחזור א' 1,880 ש"ח (במקום 2,050 ש"ח), מחזורים ב'-ג' 1,340 ש"ח (במקום 1,540 ש"ח)

לכל הפרטים והרשמה >>>

מותנה במספר נרשמים מינימלי לכל מחנה | טל״ח

קראו פחות