חדשות בוגרי העברית

NSP2 - Hebrew University of Jerusalem researchers

חוקרות מהאוניברסיטה העברית פענחו מבנה של 3 מחלבוני הקורונה

באוניברסיטה העברית אמרו כי אחד החלבונים הגדולים ביותר של הנגיף, חלבון בשם Nsp2, התגלה כ"סרבן" לפיענוח מבני. הדבר היה מפתיע במיוחד מכיוון שמדובר בחלבון שעל פניו הוא בעל מאפיינים "רגילים" הדומים לאלפי חלבונים אחרים. בנוסף, כמעט שלא ידוע דבר על תפקידו בהתרבות הנגיף. החלבון עורר את סקרנותם של מספר חוקרות מהאוניברסיטה העברית, ביניהן חוקרת נגיפי קורונה מהמכון למדעי החיים פרופ' מיכל ליניאל, בוגרת האוניברסיטה וד"ר דינה שניידמן מהמחלקה לכימיה ביולוגית וביה"ס למדעי המחשב, וגם ד"ר ניר קליסמן, בוגר תכנית תלפיות של האוניברסיטה העברית, מהמכון למדעי החיים.

Ayelet Nahmias-Verbin

בוגרת העברית - דירקטורית בחברת HopOn

מנכ"ל חברת התחבורה הציבורית HopOn, אמיר רוזנצביג, הודיע על מינויה של איילת נחמיאס ורבין לתפקיד דירקטורית בחברה, כאשר במקביל היא משמשת כיום כסגנית נשיא התאחדות התעשיינים, וכיו"ר חברת יו"ר תבליט פלסטיק העוסקת בטכנולוגיות השקיה ומים. כיהנה בכנסת ה-20 כח"כית מטעם מפלגת העבודה. 

איילת נחמיאס ורבין עצמה אמרה: ״אני שמחה להצטרף לצוות מעולה של משקיעים ומנהלים שהצליחו להטמיע טכנולוגיה מתקדמת בתחבורה הציבורית. הכלכלה הישראלית יכולה להיות מושפעת באופן דרמטי מעידוד השימוש בתחבורה הציבורית והופ-און מאפשרת אופטימיזציה וייכול משמעותי של השימוש בה״. 

Mira Lapidot

בוגרת העברית - האוצרת הראשית של מוזיאון תל אביב לאמנות

מירה לפידות, ילידת 1971, שימשה במשך 22 שנים בתפקידים שונים במוזיאון ישראל בירושלים, בין היתר כאוצרת הראשית של האגף לאמנויות וכאוצרת בפועל של המחלקה לאמנות עכשווית בין-לאומית. במסגרת עבודתה במוזיאון הייתה אחראית על שלל תערוכות ופרויקטים, עסקה בהרחבת האוספים ובפיתוח קשרים עם תורמים מהארץ ומהעולם, קידמה שיתופי פעולה עם מוסדות תרבות ואקדמיה וניהלה את תהליך הענקת פרסי המוזיאון.

#HUJIJOBS

הזדמנויות לעבודה באוניברסיטה העברית!

הזדמנויות לעבודה באוניברסיטה העברית!
הגישו מועמדות ושתפו לחברים.

* מומחה/ית מחשוב מדעי - הגשות עד 28/02/2021
* מהנדס/ת מערכות אלקטרומכאניות - הגשות עד 28/02/2021
* מהנדס/ת בכיר/ה לפרויקטים והתקנות - הגשות עד 01/03/2021
* עובד/ת מעבדה למעבדה הלאומית לחקר הקורונה - הגשות עד 03/03/2021

Dr. Tal Assif - New veterinary service manager

בוגר העברית - מנהל חדש לשירות הווטרינרי בלוד

ד”ר טל אסיף (42), נכנס לתפקידו החדש – כמנהל מחלקת ווטרינריה בעיריית לוד. אסיף, נשוי ואב לשניים, מתגורר בתל אביב יחד עם 2 חתולים בשם לולו ומישקה. הוא סיים את לימודיו בתחום הרפואה הווטרינרית בשנת 2010 בבית הספר לרפואה וטרינרית ע”ש קורט של האוניברסיטה העברית. את הסטאז’ שלו עשה במרכז מומחים לרפואה וטרינרית של חיות מחמד בניו יורק ולאחר מכן המשיך לעבוד שם כרופא וטרינר במחלקת חירום וטיפול נמרץ. לאחר שנתיים בניו יורק חזר ארצה, כאשר הוא ממשיך לעבוד כרופא חירום במרכזי מומחים בארץ.

Israel Prize 2021

זוכי פרס ישראל לשנת תשפ"א

פרס ישראל הוא הפרס החשוב והיוקרתי ביותר הניתן במדינת ישראל. מדי שנה בשנה מגישות וועדות השופטים לשר החינוך את המלצתן להענקת הפרס בתחומים שונים ומגוונים בהוויית העשייה והיצירה בישראל. הזוכים הם אזרחי-ישראל - יחידים או, במקרים חריגים שותפי הישג, שגילו הצטיינות מיוחדת, מצוינות ופריצת דרך בתחומם או שתרמו תרומה מיוחדת לחברה בישראל. בין חתני הפרס השנה – ארבעה בוגרי האוניברסיטה העברית שזכו להוקרה על העשייה שלהם:

Israel Prize - Yair Zakovitz

בוגר העברית חתן פרס ישראל בחקר המקרא

פרס ישראל הוענק  לפרופ׳ יאיר זקוביץ מהחוג למקרא בפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטה העברית על מחקרו בתחום חקר המקרא. פרופ' זקוביץ גדל בחיפה. סיים לימודי תואר ראשון באוניברסיטת חיפה, קיבל תואר שני מהאוניברסיטה העברית ב-1972, וב-1978 סיים את עבודת הדוקטורט באוניברסיטה העברית בירושלים בנושא "על שלושה ועל ארבעה: הדגם הספרותי שלושה-ארבעה במקרא". תחומי מחקרו ופרסומיו: קריאה ספרותית, פרשנות פנים-מקראית ואמונות ודעות במקרא, וכן זיקת הספרות הבתר-מקראית (ימי הבית השני, ספרות חז"ל וראשית הנצרות) אל המקרא.

Dr. Yael Zamir - Co-founder of Embrionics

סטארט-אפ מבטיח של רופאה חרדית בוגרת העברית

מאחורי המיזם עומדת ד"ר יעל זמיר, האישה החרדית הראשונה שסיימה לימודי רפואה בישראל, ומהיזמות הטכנולוגיות הבודדות בקהילה. הסטארט-אפ אמבריוניקס (Embryonics), משתמש בבינה מלאכותית כדי להגדיל את שיעור ההצלחה של טיפולי הפריה חוץ־גופית (IVF). ביולי האחרון הציגה החברה מחקר חלוצי בכנס MIDL (Medical Imaging with Deep Learning) במונטריאול. לפי המחקר, הטכנולוגיה של החברה הצליחה לגבור על עשרות מומחים בכירים מכל העולם ביכולת החיזוי שלה לגבי הצלחת ההפריה – ב־20% יותר בתחזית איזה עובר יוביל להריון מוצלח, וב־30% ביכולת לחזות איזה עובר לא יוביל להריון, ויש להימנע מהחזרתו לרחם.

HUJI Alumni say theyve found Achilles heel of cancer cells

בוגרי העברית טוענים כי מצאו 'עקב אכילס' של תאים סרטניים


צוות חוקרים טוען כי יתכן שנמצא "עקב אכילס" של תאים סרטניים, מה שעלול להוביל בעתיד לפיתוח מערך חדש לחלוטין של תרופות וטיפולים לסרטן. ד"ר אורי בן-דוד מהפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר ובוגר האוניברסיטה העברית, סיפר כי מדענים יודעים כבר למעלה ממאה שנה כי לתאים ממאירים יש מספר לא תקין של כרומוזומים. לבני אדם 46 כרומוזומים אך בסרטן מספר זה משתנה מכיוון שבמהלך חלוקת התאים מתרחשת הפרדת כרומוזומים העלולה להוביל לתופעה הנקראת אנאפלואידיה.

"במשך עשרות שנים אנו מנסים להבין מדוע אנאפלואידיה נוצרת בסרטן וכיצד היא תורמת להיווצרות גידול ולהתקדמותו", אמר בן דוד. חשוב מכך, לדבריו, מדענים ניסו לראות "אם נוכל לנצל את ההבדל הייחודי למדי בין תאים סרטניים לתאים נורמליים בכדי להרוג באופן סלקטיבי את התאים הסרטניים."
Asper Fund Donation

קרן אספר תתרום 11.5 מיליון שקל למרכז לחדשנות ויזמות באוניברסיטה העברית


תקופת החגים הגיעה מוקדם במרכז לחדשנות ויזמות של האוניברסיטה העברית. השבוע התקבלה הבשורה כי יקבלו תרומה כספית משמעותית בסך של 11.5 מיליון שקל מקרן אספר הפילנתרופית מקנדה (Asper Foundation) ומשפחת אספר, התומכים במיזמים שדוגלים ביזמות וחדשנות ברחבי העולם. זוהי אחת התרומות הגדולות ביותר במהלך משבר הקורונה של הקרן. כספי המענק יסייעו ל-HUJI Innovate להרחיב את הפעילות מעבר לתמיכת המדינה. כמו כן, בעזרת הכספים הללו המרכז ישיק את "פרס אספר לחדשנות" (שווי הפרס 35 אלף דולר) שיוענק מדי שנה, ויהיה ממוקד במיזמי אימפקט העונים על מטרות הפיתוח של האו"ם SDG, בהובלת סטודנטים וחוקרים מתוך האוניברסיטה.

Covid research team

אתר חדש למעקב אחר התפשטות הקורונה

צוות חוקרים מתחומים שונים של האוניברסיטה העברית הקימו את לניתוח של הדינמיקה והתגובה למגפת הקורונה. קבוצת המחקר עוסקת בניתוח מגמות צפויות באמצעות מודלים והתאמה שלהם לתצפיות באוכלוסייה בישראל ובמדינות נוספות.

הניתוח מבוצע על בסיס מודלים גלובליים וחיזוי באמצעות שיטות המבוססות על תצפית נוכחית (nowcasting). המודלים מבוססים על שיטות בסיסיות בדינמיקה לא לינארית וניתוח סטטיסטי של מערכות רועשות, ומשלבים מידע אפידמיולוגי וקליני לגבי אופן התפתחות המחלה.

Adopting dogs during COVID-19

תקופת הקורונה עודדה אימוץ כלבים

האם היחסים בין כלבים ובעליהם הורעו במהלך משבר הקורונה? האם יותר כלבים אומצו או ננטשו בעקבות התפשטות הנגיף בארץ והתעצמות בעיות כלכליות וחברתיות בקרב בעלי הכלבים? האם כלבים סבלו יותר במהלך משבר הקורונה? מחקר שבוצע לאחרונה על ידי ד״ר ליאת מורגן וד״ר טל רז מביה"ס לרפואה וטרינרית באוניברסיטה העברית, שניהם בוגרי האוניברסיטה, וד״ר בוריס יעקובסון מהשירותים הווטרינרים במשרד החקלאות (נערך במימון מלא של השירותים הווטרינרים במשרד החקלאות), ופורסם בכתב העת היוקרתי Humanities and Social Sciences Communications מבית nature, ניסה לענות על שאלות אלה ובעיקר לבחון את השפעת הסגר והבידוד החברתי שנכפו על תושבי ישראל על ההתנהגות בעלי הכלבים והכלבים עצמם, ורווחתם האישית.

Asur Mutar - solving the handcuffs problem at hospitals

אסור מותר


בכל שנה מאות עצירים ואסירים מגיעים לבתי חולים לקבלת טיפול רפואי. ברובם המוחלט של המקרים, עצירים ואסירים אלו מטופלים בעודם אזוקים, ולעיתים אף כבולים למיטתם או לחפץ דומם. מצב זה משפיל ומבזה, מחמיר את מצבם הרפואי ומקשה על הצוות המטפל למלא את תפקידו כראוי. מעבדת החדשנות מציבה אתגר פיתוחי שמטרתו מציאת חלופות לכבילת העצירים והאסירים באופן שיבטיח את בטחון הציבור מחד, ואת כבוד המטופל מאידך.

מעבדת החדשנות של JLM Impact הינה מסגרת יוקרתית לפיתוח מיזמים בת ששה מפגשים, המעניקה למשתתפיה הכשרה בתחומי הרעיונאות, המידול והסטוריטלינג. במהלך הפעילות המשתתפים יפגשו עם מומחים ובעלי תפקידים בכירים, וכן יקבלו ליווי מקצועי בשלבים השונים של פיתוח הפתרון.
Asper-HUJI Innovate - Open program

נפתחה ההרשמה לתכנית OPEN


התכנית היוקרתית של ASPER-HUJI Innovate מהווה פלטפורמה מעשית ומואצת לפיתוח מיזמים בשלבים מוקדמים. התכנית משלבת הכשרה ממוקדת המשלבת סדנאות מעשיות וידע תיאורטי, וכוללת ליוווי מומחי תעשיה (מנטורים, יועצים ויזמים) בסביבת עבודה שיתופית. במהלך התכנית היזמים והיזמות עובדים על מחקר שוק, חידוד הרעיון, פיתוח מודל עסקי ותכנון אבטיפוס וחווית משתמש. התכנית מסתיימת באירוע Demo Day בו המשתתפים והמשתתפות מציגים את המיזם בפני משקיעים, יזמים ובכירים נוספים. 
בוגרי ובוגרות התכנית בשנתיים האחרונות גייסו מעל ל-2 מיליון דולר מקרנות מובילות בארץ ובעולם.

Autism treatment

פריצת דרך בחקר אוטיזם

פרופ' שגיב שיפמן מהאוניברסיטה העברית בירושלים מצא כי גנים הקשורים לאוטיזם נוטים להיות מעורבים בוויסות גנים אחרים ולפעול בעיקר בשלושה אזורים במוח - קליפת המוח, הסטריאטום והמוח הקטן. המוח הקטן אחראי על תפקוד מוטורי ועל תפקודים חברתיים וקוגניטיביים. שיפמן עבד עם פרופ' יוסף ירום (שניהם בוגרי האוניברסיטה העברית) והתמקד בגן פוגז במחקר שפורסם ב- Nature Communications. הם מקווים שזה יקדם את ההבנה של הקשר בין המוח הקטן לאוטיזם, ועם הזמן יוביל לטיפולים חדשים. הם בחנו כיצד המוטציה הובילה להתנהגות היפר-חברתית ולקויות למידה בעכברים לאחר שהיא השפיעה על התפשטות התאים במוח ועיכבה את ייצורם של נוירונים חדשים, מה שעשוי להסביר מדוע חלק מהילדים עם המוטציה מראים ראש קטן מהממוצע.

"העבודה שלנו עם הגן הזה, שאנו יודעים שקשור לאוטיזם ומשפיע באופן משמעותי על תפקוד המוח, נותנת לנו תקווה שנוכל לפתח תרופות שיעזרו לילדים עם אוטיזם", אמר שיפמן.